Nowy system obrazowania Panasonic rzuca obrazy prosto na operowanego pacjenta

Producent opracował właśnie nowy podczerwony system Medical Imaging Projection System (MIPS), który nie tylko śledzi zmiany kształtu i pozycji narządów w czasie rzeczywistym, ale i rzuca obrazy prosto na operowane obszary, jako pomoc dla chirurgów.

Nowy system obrazowania Panasonic rzuca obrazy prosto na operowanego pacjenta
Nowy system obrazowania Panasonic rzuca obrazy prosto na operowanego pacjentaGeekweek

Od czasu odkrycia promieniowania rentgenowskiego, technologie obrazowania rewolucjonizują chirurgię i medycynę, bo nawet pierwsze, bardzo rozmazane i mało wyraźne obrazy, były lepsze niż nic. Dziś mamy już do czynienia z dużo bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, znacznie ułatwiającymi postawienie diagnozy i leczenie, a doszliśmy już nawet do momentu, w którym możliwe jest wyświetlanie obrazów bezpośrednio na ciele operowanej osoby. Nie zmienia to faktu, że wciąż jest jeszcze dużo pola do poprawy, choćby w zakresie operacji wątroby - ta jest nie tylko największym gruczołem w ludzkim ciele, ale i organem, który dominuje w jamie brzusznej.

Oznacza to, że w przypadku każdej operacji tego obszaru, dosłownie „plącze” się pod rękami chirurgów. Jest to o tyle problematyczne również w przypadku operacji na samej wątrobie, że organ ten jest naszpikowany organami krwionośnymi, więc każdy zabieg wymaga dbałości o najmniejszy detal. W takiej sytuacji pomocne okazywało się najczęściej obrazowanie fluorescencyjne ICG, tyle że wymaga ono od chirurga odrywania wzroku od narządu i spoglądania na ekran. Problem ten całkowicie eliminuje zaś zaprezentowany właśnie przez Panasonic system niemal rzeczywistego obrazowania, który wykorzystuje technologię mapowania projekcyjnego, powszechnie stosowaną do rzucania obrazów w budynkach.

W tym wypadku płótnem jest jednak ciało, bo obrazy uchwycone przez kamerę na podczerwień są przetwarzane i wyświetlane bezpośrednio na pacjencie. Dzięki temu chirurg nie musi już odwracać wzroku, żeby spojrzeć na ekran i może całą uwagę poświęcić operowanemu obszarowi, bo właśnie na nim wyświetlą się wszystkie potrzebne informacje. Na bieżąco będzie miał dostęp do podawanych w czasie niemal rzeczywistym informacji o kształcie czy położeniu organów, a będzie można także znacząco ograniczyć krwawienie, bo chirurdzy będą mogli wykonywać cięcia według ściśle zaprojektowanych linii, które będą widoczne na ciele. Do tego system jest zaprojektowany jako odporny na wibracje i łatwy w ustawieniu, przez co lekarze będą mogli skupić się całkowicie na tym, co najważniejsze, czyli zdrowiu i życiu pacjenta.

Źródło: GeekWeek.pl/Panasonic

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas