Nowy system obrazowania Panasonic rzuca obrazy prosto na operowanego pacjenta

Producent opracował właśnie nowy podczerwony system Medical Imaging Projection System (MIPS), który nie tylko śledzi zmiany kształtu i pozycji narządów w czasie rzeczywistym, ale i rzuca obrazy prosto na operowane obszary, jako pomoc dla chirurgów.

Od czasu odkrycia promieniowania rentgenowskiego, technologie obrazowania rewolucjonizują chirurgię i medycynę, bo nawet pierwsze, bardzo rozmazane i mało wyraźne obrazy, były lepsze niż nic. Dziś mamy już do czynienia z dużo bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, znacznie ułatwiającymi postawienie diagnozy i leczenie, a doszliśmy już nawet do momentu, w którym możliwe jest wyświetlanie obrazów bezpośrednio na ciele operowanej osoby. Nie zmienia to faktu, że wciąż jest jeszcze dużo pola do poprawy, choćby w zakresie operacji wątroby - ta jest nie tylko największym gruczołem w ludzkim ciele, ale i organem, który dominuje w jamie brzusznej.

Reklama

Oznacza to, że w przypadku każdej operacji tego obszaru, dosłownie „plącze” się pod rękami chirurgów. Jest to o tyle problematyczne również w przypadku operacji na samej wątrobie, że organ ten jest naszpikowany organami krwionośnymi, więc każdy zabieg wymaga dbałości o najmniejszy detal. W takiej sytuacji pomocne okazywało się najczęściej obrazowanie fluorescencyjne ICG, tyle że wymaga ono od chirurga odrywania wzroku od narządu i spoglądania na ekran. Problem ten całkowicie eliminuje zaś zaprezentowany właśnie przez Panasonic system niemal rzeczywistego obrazowania, który wykorzystuje technologię mapowania projekcyjnego, powszechnie stosowaną do rzucania obrazów w budynkach.

W tym wypadku płótnem jest jednak ciało, bo obrazy uchwycone przez kamerę na podczerwień są przetwarzane i wyświetlane bezpośrednio na pacjencie. Dzięki temu chirurg nie musi już odwracać wzroku, żeby spojrzeć na ekran i może całą uwagę poświęcić operowanemu obszarowi, bo właśnie na nim wyświetlą się wszystkie potrzebne informacje. Na bieżąco będzie miał dostęp do podawanych w czasie niemal rzeczywistym informacji o kształcie czy położeniu organów, a będzie można także znacząco ograniczyć krwawienie, bo chirurdzy będą mogli wykonywać cięcia według ściśle zaprojektowanych linii, które będą widoczne na ciele. Do tego system jest zaprojektowany jako odporny na wibracje i łatwy w ustawieniu, przez co lekarze będą mogli skupić się całkowicie na tym, co najważniejsze, czyli zdrowiu i życiu pacjenta. 

Źródło: GeekWeek.pl/Panasonic

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy