10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o kałachu
Automat Kałasznikowa to najsłynniejsza broń na świecie. Rozpozna ją każdy. Nawet ten, który o militariach nie ma pojęcia. Przedstawiamy wam garść ciekawostek o legendarnym karabinku.
Uważa się, że pociski wystrzelone z karabinków Kałasznikowa spowodowały w okresie od swego wynalezienia do końca XX wieku więcej zgonów niż ogień artyleryjski, bomby lotnicze i ataki rakietowe łącznie. Jak podaje ONZ, co roku zostaje zastrzelonych z tej broni średnio 250 tysięcy osób. Michaił Kałasznikow zapytany o to, odpowiedział, że śpi spokojnie, bo to politycy są winni przemocy.
Średnia rynkowa cena Kałasznikowa wynosi około 534 dolarów, choć w krajach afrykańskich jest średnio o około 200 dolarów tańszy. Są to oczywiście ceny oficjalne. W niektórych rejonach można kupić karabinek już za 30 dolarów, na przykład w Mogadiszu.
W Egipcie wybudowano wielki pomnik AK-47. Znajduje się on na półwyspie Synaj i został postawiony ku pamięci poległych w czasie bitwy o Ismailię. Podobny pomnik znajdował się w Iraku.
Osama bin Laden zawsze miał w czasie swoich występów telewizyjnych karabinek Kałasznikowa. Według niektórych wywiadowczych raportów była to broń, którą zdobył na sowietach w czasie wojny w Afganistanie.
Automat Kałasznikowa znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa jako najpowszechniejszej używana broń na świecie z ponad 100 milionami sztuk w oficjalnym użyciu. Prawdopodobnie drugie tyle jest wyprodukowana nielegalnie i nigdzie nie zarejestrowana. Karabinki są w użyciu w armiach 106 krajów na całym świecie, od Afganistanu do Zimbabwe. Bojówek i organizacji paramilitarnych nikt nie potrafi zliczyć.
Francuski dziennik "Liberation" uznał, że karabinek Kałasznikowa był najważniejszym wynalazkiem XX wieku. Wyprzedził on bombę atomową i rakiety pozwalające na loty w kosmos.
W czasie wojny w Wietnamie wielu amerykańskich żołnierzy pozbywało się swoich M-16, zwłaszcza pierwszych wersji, wybierając bardziej niezawodne karabinki Kałasznikowa. Nawet teraz niektórzy amerykańscy Marines używają rosyjskiej broni.
Wizerunek karabinku Kałasznikowa znajduje się na fladze Mozambiku, godle Zimbabwe, Timoru Wschodniego i Burkina Faso. Kałasznikow znajduje się również na fladze Hezbollahu.
Drink składający się z wódki, absyntu, soku z limonki, cynamonu i cukru został nazwany Kałasznikowem. Istnieją również wódki Kałasznikowa rozlewane do butelek o kształcie słynnego karabinka.
Spotykane obiegowe opinie, jakoby karabin AK miał być kopią lub modyfikacją niemieckiego karabinka StG44, bazujące na pewnym podobieństwie zewnętrznym obu broni, są całkowicie błędne. Karabinki są jedynie podobne zewnętrznie. Różnią się budową zamka, która w AK jest znacznie krótsza. Dzięki innemu zamocowaniu sprężyny powrotnej, umożliwia ona zastosowanie składanej kolby, podczas, gdy StG44 musiał mieć kolbę stałą, bo mieściła się w niej część tej sprężyny. A przede wszystkim różnią się konstrukcją zamka.