Cypr chce zrezygnować z rosyjskich systemów rakietowych, w zamian chcą…

Rząd Cypru chciałby, aby izraelska Żelazna Kopuła zastąpiła dotychczasowe rosyjskie systemy rakietowe Buk i Tor. Czy to się uda?

Czy Cypr wejdzie w posiadanie izraelskiej Żelaznej Kopuły?
Czy Cypr wejdzie w posiadanie izraelskiej Żelaznej Kopuły?123RF/PICSEL

Cypryjski portal Kathimerini podał interesującą informację, jakoby izraelski system rakietowy krótkiego zasięgu, znany jako Żelazna Kopuła miał zastąpić dotychczasowe rosyjskie systemy, które obecnie bronią wyspy.

Do tej pory izraelskie władze nie zareagowały na te doniesienia. Jednakże The Jerusalem Post odnotowuje inne przykłady wojskowej współpracy pomiędzy Cyprem a Izraelem - od wspólnych ćwiczeń militarnych, po zakup sprzętu wojskowego. W ostatnim czasie setki żołnierzy z Izraela brało udział w manewrach wojskowych na Cyprze, które miały na celu symulację wojny z Hezbollahem.

Według cypryjskich mediów Nikozja od dawna rozważa zakup izraelskich rozwiązań w dziedzinie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Impuls do rozważań pochodził ze środowisk wojskowych i spotkał się z pozytywną oceną Ministerstwa Obrony i rządu Cypru.

Cypryjskie obawy

Jak na razie nie ma żadnych oficjalnych decyzji dotyczących podpisania ewentualnego kontraktu pomiędzy oboma krajami. Według portalu Bulgarianmilitary, dla cypryjskiej Gwardii Narodowej kluczowym aspektem jest przetestowanie możliwości izraelskich rozwiązań w zakresie niszczenia UAS, czyli bezzałogowych systemów powietrznych. Powodem takiego zainteresowania są tureckie drony, których rola w przestrzeni powietrznej stale rośnie. Dla przypomnienia stosunki pomiędzy Nikozją a Ankarą są dość napięte. W 1974 roku Turcja przeprowadziła inwazję na Cypr, obawiając się przyłączenia wyspy do Grecji. W wyniku działań militarnych Turcy utworzyli na tym obszarze Turecką Republikę Cypru Północnego - twór ten uznawany jest tylko przez Ankarę.

Władze Cypru wydają się być zaniepokojone rosnącymi napięciami w regionie, zwłaszcza wokół produkcji gazu na Morzu Śródziemnym. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy właśnie odnaleziono nowe złoża tego surowca. Jak zauważa Bulgarianmilitary, może to zbliżyć jeszcze bardziej Nikozję do Tel Awiwu, gdyż Izrael jest kluczowym graczem w dziedzinie wydobycia gazu w tej części świata, kraj ten zapewnia także bezpieczeństwo własnym interesom.

Dodatkowo cypryjscy specjaliści współpracują w operacjach specjalnych z Grecją, Egiptem, Arabią Saudyjską, czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. W chwili obecnej Cypr posiada rosyjskie systemy obrony powietrznej 9K331 Tor-M1 i 9K37M1 Buk M1-2, a także francuskie Mistrale i włoskie Aspide.

Kapadocja. To nie efekty specjalne, ta bajkowa kraina istnieje naprawdę Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas