Geje i lesbijki powinni służyć w armii?

Szefowie Pentagonu poparli zniesienie zasady, na mocy której z sił zbrojnych USA zwalnia się jawnych gejów. Podkreślili jednak, że zmiana przepisów w tej sprawie wymaga czasu.

Kelsey Pachal i Rob Fojtik - homoseksualiści, którym odmówiono możliwości służby w armii.
Kelsey Pachal i Rob Fojtik - homoseksualiści, którym odmówiono możliwości służby w armii.AFP

Nie pytaj, nie mów

Na przesłuchaniu przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu, na którym admirał składał wyjaśnienia, w podobnym duchu wypowiedział się także minister obrony Robert Gates.

Mullen jest pierwszym urzędującym szefem sztabów w historii USA, który poparł zniesienie polityki "Don't Ask, Don't Tell" (nie pytaj, nie mów) zezwalającej na służbę homoseksualistów w wojsku, ale pod warunkiem, że pozostanie to tajemnicą.

Od czasu wprowadzenia tego przepisu w 1993 roku zwolniono z wojska ok. 13 tys. gejów i lesbijek. Prezydent Barack Obama obiecał jego uchylenie, jednak zmiany prawa musi dokonać Kongres USA.

Bardziej humanitarne podejście

Mullen i Gates powiedzieli komisji, że wprowadzenie zmian będzie wymagać czasu, ponieważ siły zbrojne są podzielone w tej sprawie. Przedstawili następnie plan powołania zespołu złożonego z wyższych oficerów i prawników wojskowych, którzy ocenią dotychczasową politykę w sprawie gejów i przewidywane skutki jej zmiany.

Prace tego zespołu - kontynuowali - potrwają około roku. W międzyczasie jednak Pentagon skoryguje dotychczasową politykę tak, aby egzekwować ją "w sposób bardziej humanitarny". Będzie to prawdopodobnie oznaczać - jak zrozumieli obserwatorzy - że resort wstrzyma zwalnianie z wojska homoseksualistów, których odmienność została ujawniona.

* * *

Od 1993 roku w USA wzrosła tolerancja wobec homoseksualizmu. Jednak według sondażu telewizji CNN i Opinion Research Corporation z kwietnia 2009 roku, większość Amerykanów jest wciąż przeciwna pełnej legalizacji ich służby w armii. 48 proc. uważa, że należy utrzymać zasadę "nie pytaj, nie mów", a 8 procent jest za całkowitym zakazem służby gejów.

Tomasz Zalewski, PAP

Facet INTERIA.PL on Facebook

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas