Hawkei w Sulejówku. "Pegaz" dla Polski?
W ramach programu „Pegaz” – zakupu pojazdu opancerzonego dla Wojska Polskiego – koncern Thales proponuje samochód Hawkei. Pojazd przeszedł próby w Instytucie Broni Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.
Australijczycy kolejny raz zaprezentowali swój uniwersalny pojazd opancerzony Hawkei PMV (Protected Mobility Vehicle). Jest to nieco zmieniona wersja, która wkrótce wejdzie na wyposażenie Sił Zbrojnych Australii.
Na Antypodach fazę testów zakończono pod koniec ubiegłego roku. Pierwsze seryjne pojazdy odebrano 14 listopada 2017 roku w Melbourne. Do dziś w służbie znalazło się około 20 z zamówionych 1000 pojazdów. Na razie nie rozpoczęto pełnoskalowej produkcji. Ta ma się rozpocząć do końca roku, a wszystkie samochody mają być dostarczone do 2021 roku.
Hawkei jest jedną z propozycji w ramach polskiego programu "Pegaz" - zakupu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej, a także, w późniejszym czasie dla Wojsk Lądowych, jako wozy rozpoznania i nosiciele ciężkich zestawów przeciwpancernych.
Samochód napędzany jest 6-cylindrowym turbodoładowanym silnikiem diesla Steyr M16 o mocy 268 KM. W zależności od wersji waży od 7000 do 8200 kg. Na drogach utwardzonych może poruszać się z prędkością 115 km/h. Zasięg maksymalny wynosi 600 km.
Hawkei jest przystosowany do montażu m.in.: karabinu maszynowego, granatnika automatycznego kal. 40 mm lub uzbrojonej wieży bezzałogowej zdalnie sterowanej z pojazdu. Można montować także wyrzutnie pocisków przeciwpancernych lub przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Model testowany w Sulejówku miał zamontowany zestaw ZSMU-1276, wyposażony m.in. w karabin maszynowy oraz głowicę z kamerą termowizyjną, dzienną i dalmierzem laserowym.
Pojazd może być transportowany przez posiadane przez polskie lotnictwo samoloty C-130 Hercules.