Jak zachować się podczas ataku terrorystycznego?
Wiecie, jak się zachować, gdy grozi wam niebezpieczeństwo? Jak sobie poradzić w ekstremalnej sytuacji? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na niektóre wasze pytania. Przygotowali je Paweł Frankowski i Witold Rajchert, specjaliści od survivalu.
"Sztuczki survivalowe" to książka, która może uratować życie. Nie jest to kolejny zwykły podręcznik przetrwania, który uczy, jak przeżyć w leśnej głuszy. Dzięki tej książce można zdobyć praktyczną wiedzę na temat tego, jak przeżyć w mieście i jak sobie poradzić w ekstremalnych okolicznościach.
Dowiesz się, jak stworzyć nóż i puszkę survivalową z dostępnych akcesoriów życia codziennego. Co upolować lub zebrać w miejskim parku, żeby przygotować sobie posiłek. Jak oczyścić wodę, wezwać pomoc, czy zachować się w czasie ataku terrorystycznego.
Przeczytaj uważnie poniższe fragmenty, bo mogą uratować ci życie. Podczas pisania tego rozdziału ataki terrorystyczne, znane chociażby z zachodnich nagłówków prasowych, u nas w Polsce dotąd się nie zdarzyły, jednak sytuacja ta może się zmienić w ciągu kolejnych miesięcy, a nasz kraj może się stać celem takiego ataku.
"Jako członek Unii Europejskiej i NATO jesteśmy wymieniani przez radykalnych islamistów jako potencjalny cel zamachu terrorystycznego" - stwierdził w 2015 roku polski wiceminister spraw wewnętrznych.
-----
Niestety, żadne państwo i jego służby nie są przygotowane na tego typu skryte ataki. Zawsze istnieje możliwość, że nastąpi nieoczekiwany incydent. Terroryści swoimi działaniami sieją śmierć i zniszczenie, ale także wywołują strach i panikę w myśl zasady "zabij jednego, przeraź tysiące".
Akty przemocy są zwykle zaplanowane, zaś ich celem stają się przede wszystkim obiekty, których wysadzenie w powietrze ma spektakularny charakter i zapewnia szeroki rozgłos medialny. To głównie obiekty sakralne, edukacyjne, wypoczynkowe, środki transportu publicznego oraz duże skupiska ludzkie. Większy, bardziej krwawy efekt gwarantuje atak na liczne grupy niewinnych ludzi.
Oczywiście rada, aby unikać dużych skupisk ludzkich, gdy mieszka się i pracuje w ogromnym mieście, wydaje się nierealna, jednak są pewne proste sposoby na to, by zminimalizować zagrożenie.
- Jeśli nie musisz korzystać ze środków transportu publicznego, wybierz drogę pieszo lub na rowerze.
- Wchodząc do dużego obiektu pomyśl, którędy można się z niego ewakuować lub gdzie można się w nim schować.
- Bacznie obserwuj otoczenie - np. czy ktoś nie zostawił torby lub plecaka w miejscu pełnym ludzi, a potem szybko się oddalił. Szczególnie chodzi o osoby ubrane nietypowo albo wyglądające na obcokrajowców.
- W razie uzasadnionych podejrzeń dyskretnie powiadom stosowne służby (policję, straż pożarną lub miejską, administratora obiektu).
- Noszenie zawsze przy sobie choćby prostej maski z aktywnym filtrem może ci pomóc w razie ataku chemicznego.
Strzelanina
W razie strzelaniny - jeśli strzały padły z oddali, uciekaj, zwiększając dystans między tobą a napastnikiem. Jeśli terrorysta jest zbyt blisko, ucieczka nie jest wskazana. Pochyl się nisko i spróbuj schować za czymś, co przynajmniej w teorii powinno zatrzymać kule oraz uchronić cię przed rykoszetami (np. za przednim kołem samochodu, tak aby dodatkowo chroniła cię część silnika).
Wskazówka! Jeśli koło ciebie leży osoba, która prawdopodobnie nie żyje, zasłoń się jej ciałem. Każdy sposób, aby uratować swoje życie, jest wart rozważenia. Podnoszenie rąk w akcie poddania się nic nie znaczy dla terrorystów - w takim wypadku z pewnością tylko oddadzą strzały w twoim kierunku
Uwaga! Pociski bez trudu przelatują przez krzaki, stół barowy, krzesła, parawany przebieralni i szkło. Spróbuj ustalić, skąd padły strzały, ale nie wychylaj się, aby zrobić zdjęcie lub nagrać film - to nie urodziny u cioci, tutaj naprawdę możesz zginąć. Jeśli nie chronisz się wystarczająco dobrze, trzeba szybko reagować. To ratuje życie wielu ludziom.
Dyskretnie zdejmij koszulę lub kurtkę, jeśli jest w wyróżniającym się na tle otoczenia jaskrawym kolorze. Ścisz lub wyłącz telefon, bo jego przypadkowy odgłos może zdradzić twoją lokalizację. Jeżeli masz taką możliwość, opuść miejsce zagrożenia najszybciej jak się da. Biegnij zygzakiem, wykorzystując naturalne przeszkody (np. słup, automat z napojami), zawsze lekko pochylony.
Jeśli nie masz szansy na ucieczkę, schowaj się w nietypowym miejscu, jak kubeł na śmieci, lodówka w sklepie AGD lub stos ubrań w sklepie odzieżowym znajdujący się w kącie, a nie przy głównym wejściu - to może ci uratować życie. Dobrą kryjówką mogą być również drzwi od magazynu bądź zaplecza, jeśli tylko uda ci się tam wejść i jest możliwość zamknięcia lub zabarykadowania się od wewnątrz.
Jeżeli usłyszysz stanowczy głos po wystrzale, nakazujący, by wszyscy wyszli na zewnątrz, ty zostań - z pewnością nikomu nie będzie się chciało przeszukiwać całego pomieszczenia, tym bardziej jeśli nie wie, że tam jesteś. Pozostań w swej kryjówce przynajmniej kilkanaście minut po zapanowaniu ciszy. Podczas ucieczki możesz odwrócić uwagę napastnika, uruchamiając na przykład radio lub gaśnicę i popychając ją tak, aby piana wydostała się w widocznym miejscu. Chodzi też o to, aby terrorysta, strzelając nerwowo, zużył jak najwięcej amunicji bezproduktywnie.
Uwaga! Popularny wśród różnego typu terrorystów karabin Kałasznikow mieści w podstawowej wersji 30 nabojów. Jego pociski mają dużą siłę penetracji. Zasięg skutecznego rażenia pociskiem żywego celu określa się na aż 1500 metrów.
Podczas ataków, oprócz broni palnej, wykorzystywane są materiały wybuchowe lub zapalające umieszczane w pojazdach albo przytwierdzane do ciała terrorysty samobójcy. Dochodzi także do uprowadzeń i przetrzymywania osób, a w razie braku spełnienia żądań porywaczy (np. okupu) - do zabójstw.
Zakładnik
Jeśli znalazłeś się wśród zakładników, kilka prostych zasad może uratować ci życie.
- Nie wykonuj nerwowych gestów zwracających uwagę porywaczy.
- Bądź spokojny, zachowuj się naturalnie i nie zadawaj pytań poruszających tematy religijne i polityczne.
- Usuń wszelkie oznaki władzy (np. odznakę, naszywki) albo dokumenty świadczące o tym, że zajmujesz ważną pozycję.
- Równie dyskretnie odrzuć części garderoby, które cię za bardzo wyróżniają lub świadczą o twoim wysokim statusie społecznym.
- Na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste (telefon również, lecz jeśli ci się uda, wyciągnij z niego wcześniej baterię lub kartę SIM).
- Pytaj o pozwolenie, na przykład gdy chcesz wstać lub iść do toalety.
- Pomagaj innym zakładnikom, staraj się ich uspokoić lub opatrzyć ich rany.
W sytuacji ekstremalnej, jeśli wszystko wskazuje na to, że zginiesz, możesz spróbować fizycznie stawić opór, tak, by wyrządzić napastnikowi jak największe szkody (atakuj oczy lub szyję).
Dodatkowo część ugrupowań terrorystycznych stosuje ataki symultaniczne oraz podwójnie opóźnione. Szczególnie te drugie są groźne, bowiem ich głównym celem stają się służby ratunkowe udzielające pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pierwszego ataku. Niestety, nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy nie nastąpi druga eksplozja. Jeśli zatem przeżyjesz pierwszą, oddal się wraz ocalonymi od miejsca zdarzenia przynajmniej na 100 metrów.
Awaryjne ładowanie telefonu
Bez zapasowego akumulatora lub dostępu do gniazdka żadne urządzenie elektryczne nie będzie długo działać - dotyczy to również telefonów. Jeśli jednak posiadasz niżej wymienione rzeczy, będziesz w stanie podładować swój smartfon, tablet albo nawigację GPS:
- ładowarka samochodowa,
- kabel zasilający pasujący do urządzenia,
- gwóźdź, spinacz bądź inny drucik przewodzący prąd,
- bateria jednorazowa (najlepiej 9-woltowa) lub akumulator.
Podłącz zestaw tak, aby baterię lub akumulator wykorzystać jako źródło energii, która podładuje twoje urządzenie elektryczne. Dolny bolec należy przytrzymać albo przymocować taśmą do dodatniego bieguna baterii. Ujemny biegun powinien być podłączony do jednej z zewnętrznych blaszek. Jeśli masz drucik, możesz go z łatwością obwiązać.
Jeżeli nie dysponujesz akumulatorem z motocykla ani żadną inną typową baterią - warto rozejrzeć się dookoła. Być może w jednym z pobliskich ogródków znajdziesz lampy ogrodowe. Możesz je zaadaptować na ładowarki solarne do akumulatorów albo wykorzystać znalezioną w niej baterię do podładowania telefonu. Pamiętaj, że energia słoneczna jest niezbędna do korzystania z tego typu urządzeń.
Wskazówka! Mimo wszystko sugeruję stałe noszenie z sobą choćby niewielkiego power banku, który podładuje twoje urządzenie. Nawet kilku-, kilkunastoprocentowe doładowanie wystarczy, by wykonać udane połączenie awaryjne. Skrajne gorąco lub zimno zmniejsza wydajność akumulatorów.