Masa dronów dla Ukraińców. Zbudują je dzięki kursom online

Ukraińcy uruchomili kurs online z budowy dronów, które mają służyć na froncie. Niedługo ich własnoręcznie zbudowane maszyny zaleją Rosjan.

Wykorzystanie niewielkich dronów na wojnie w Ukrainie kompletnie zmieniło wyobrażenie współczesnego pola walki. Pokazały, że nawet niewielkie quadrokoptery za parę tysięcy złotych potrafią niszczyć potężne wojenne maszyny za miliony. Dlatego obie strony konfliktu chcą zdobyć przewagę w liczebności dronów. 

Z pomysłem, który ma dać przewagę Ukraińcom wyszła grupa wolontariuszy z fundacji Victory Drones oraz przedsiębiorstwo Vyriy Drone. Wpadli na pomysł aktywizacji ukraińskiego społeczeństwa, przy wsparciu kluczowego wysiłku wojennego. Efektem jest kurs online, który uczy tworzenia dronów, aby mogły polować na rosyjskie czołgi.

Reklama

Sam zrób drona, który zbombarduje Rosjan

Kurs trwa dwa tygodnie i jest podzielony na 7 wykładów. W programie są zarówno wykłady online z testami, materiały edukacyjne oraz zamknięty dostęp do grupy inżynierów, z którymi można się kontaktować w sprawie pytań i porad. Na koniec kursu każdy uczestnik stworzy swój własny quadrokopter, który po weryfikacji trafi na wyposażenie armii.

Wykłady uczą wszystkiego od teorii konstrukcji niewielkich dronów, poprzez skompletowanie odpowiednich części i ich montaż, aż po skonfigurowanie elektroniki. Brzmi to jak zabawa, jednak mająca spełnić poważny cel. Wszakże nie zbuduje się tu dronów rekreacyjnych, a maszyny mające zrzucać bomby na głowę wroga.

"Obywatelskie drony" zaleją niebo nad Rosjanami

Nie ma co się więc dziwić, że kurs jest opisywany słowami "będziesz mieć pewność, że złożony przez Ciebie dron będzie w stanie skutecznie spalić sprzęt okupantów". I taka reklama jest niezwykle skuteczna, gdyż tuż po rozpoczęciu kursu, stworzono zapisy dla kolejnej grupy.

Organizatorzy wyraźnie zachęcają, aby absolwenci kursu dalej tworzyli drony we własnym zakresie. Po nim zostają wprowadzeni do internetowej społeczności inżynierów, w której mogą wymieniać się doświadczeniami i otrzymywać porady. Niedługo więc Rosjanie mogą zacząć uciekać przed masowo produkowanymi "obywatelskimi dronami" Ukraińców.

Zwykłe drony sieją spustoszenie w Ukrainie

Ten kurs to kolejny krok fundacji Victory Drones w zapewnieniu armii ukraińskiej jak największej liczby dronów oraz grupy produkujących ich inżynierów. Głównym celem fundacji jest także trenowanie operatorów z efektywnej obsługi dronów. Wszystko po to, aby wykorzystać jedną z najskuteczniejszych broni wojny.

Drony ciągle pokazują swoją skuteczność jako środki uderzenia na nawet najcięższe pojazdy wojenne. Obecnym przykładem może być Awdijiwka, gdzie Rosjanie próbują zdobyć kluczowy przyczółek, odbijając się od ukraińskich pozycji.

Ukraińcy wykorzystują drony z ładunkami wybuchowymi do niszczenia porzuconych przez Rosjan pojazdów. Ich ofiarą padają zarówno transportowce serii BTR, wozy bojowe BMW, czy czołgi jak T-72. Drony nadają się do tego idealnie, pozwalając ograniczyć stratę amunicji artyleryjskiej, przy zapewnieniu precyzyjnego uderzenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama