Pilny komunikat z granicy. Wojsko zgubiło zapalnik pocisku
Jeden z patrolujących polsko-białoruską granicę śmigłowców bojowych zgubił zapalnik pocisku. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że nie stanowi on zagrożenia, jednak prosi o niezwłoczny kontakt w przypadku znalezienia urządzenia.
Spis treści:
Śmigłowiec bojowy zgubił zapalnik pocisku
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, jeden z polskich śmigłowców bojowych podczas patrolu przy granicy z Białorusią zgubił zapalnik pocisku. Lot odbywał się nad terenami niezabudowanymi po polskiej stronie granicy we wtorek 8 sierpnia 2023 roku.
Z uwagi na to, iż dotychczasowe poszukiwania urządzenia nie przyniosły rezultatu informujemy, iż zapalnik ma wbudowane zabezpieczenia i nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. Niemniej w przypadku kontaktu z nim prosimy o oznaczenie miejsca jego odnalezienia i powiadomienie najbliższej jednostki wojskowej lub Policji.
Po zakończeniu lotu załoga stwierdziła, że na wyposażeniu maszyny brakuje jednego z urządzeń. Nie wiadomo, gdzie znajduje się zapalnik pocisku, jednak DG RSZ uspokaja, że nie stanowi ono zagrożenia dla osób postronnych. Sprzęt posiada odpowiednie zabezpieczenia, jednak w przypadku natrafienia na zapalnik niezbędny jest niezwłoczny kontakt z przedstawicielami służb w okolicy. Obecnie trwają poszukiwania.
Zapalnik pocisku - co to jest?
Zapalnik pocisku to urządzenie powodujące wybuch zamocowanego ładunku, stanowiącego siłę pocisku. Zapalnik sam w sobie zawiera niewielką ilość materiału wybuchowego (ok. 2 g). Uruchomienie zapalnika (zależnie od rodzaju) może następować drogą akustyczną, optyczną, elektryczną, elektroniczną, radiową czy mechaniczną.
Jak czytamy w publikacji dotyczącej zapalników (autorzy to mjr dr inż. Rafał Bazela i inż. Lech Cykier), nie istnieje jednoznaczna definicja zapalnika. Można natomiast posługiwać się ogólnym wytłumaczeniem istoty tego urządzenia, jak wskazano powyżej. Zapalnik jest nieodzownym elementem pocisku, choć jego rodzaj i sposób działania może się różnić. Poniekąd wynika to zarówno z postępu technologicznego, jak i różnego rodzaju wykorzystywanych materiałów wybuchowych.
Rodzaj zapalnika będzie się różnił zależnie od tego, czy ładunek, z którym współpracuje zawiera materiał wybuchowy, palny itd. Klasyfikacja zapalników odbywa się na podstawie poniższych kryteriów, tj. ze względu na:
- przeznaczenie
- zasady i sposób działania
- umiejscowienie w pocisku
- czas działania i liczbę nastaw
- stopień bezpieczeństwa
Czy zapalnik jest niebezpieczny?
Komunikat wystosowany przez DG RSZ jasno informuje o tym, że zapalnik zgubiony przy granicy z Białorusią jest bezpieczny i nie został zgubiony nad terenem zabudowanym. Czy w rzeczy samej takie urządzenie nie stanowi zagrożenia? W publikacji pt. Zapalniki - Definicja i podział (aut. mjr dr inż. Rafał Bazela i inż. Lech Cykier) czytamy, że Wojsko Polskie od momentu wejścia w struktury NATO stosuje kategoryzację zapalników ze względu na zabezpieczenia na dwa rodzaje. Są to:
- Zapalniki z przerwanym łańcuchem ogniowym (Interrupted Explosive Train)
- Zapalniki z łańcuchem ogniowym nieposiadające fizycznej przerwy pomiędzy elementami
Zgubiony zapalnik najprawdopodobniej pochodzi z rakiety S-5 kalibru 57 mm lub S-8 kalibru 80 mm. Są one stosowane w śmigłowcach bojowych Mi-8, W-3 oraz Mi-24, które można spotkać przy granicy. Zapalnik mimo zabezpieczeń nie musi być całkowicie bezpieczny - w przypadku znalezienia nie należy jakkolwiek ingerować w urządzenie, a jedynie powiadomić odpowiednie organy.