Mi-8

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:36) Aktualizacja Środa, 6 marca 2024 (13:08)
Mi-8, znany również jako „Hip” według kodu NATO, to rosyjski śmigłowiec wielozadaniowy, którego pierwotny projekt pochodzi z lat 60. XX wieku. Jego historia rozpoczęła się w biurze konstrukcyjnym Mil, gdzie głównym projektantem był Michaił Mil. Śmigłowiec Mi-8 szybko zyskał uznanie za swoją wszechstronność, niezawodność i dużą ładowność, stając się jednym z najbardziej rozpowszechnionych śmigłowców na świecie.
Mi-8 - najważniejsze informacje
Śmigłowiec Mi-8 w Siłach Powietrznych RP /Łukasz Cynalewski /AW

Mi-8 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy, śmigłowiec

Śmigłowiec Mi-8 był wykorzystywany do wielu zadań, w tym do transportu wojskowego i cywilnego, operacji poszukiwawczo-ratowniczych, medycznych, a także w roli śmigłowca bojowego.

Warianty wojskowe Mi-8 często miały uzbrojenie, w tym karabiny maszynowe, rakiety niekierowane i bomby. Podstawowe wersje wojskowe Mi-8 miały kabiny zdolne do przewożenia żołnierzy lub sprzętu, a także systemy do prowadzenia działań bojowych. 

Wiele wersji było wyposażonych w zaawansowane systemy nawigacji i komunikacji, podnosząc ich zdolności operacyjne. Cywilne warianty często posiadały wygodniejsze wnętrza i dodatkowe wyposażenie, takie jak systemy do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Dane techniczne śmigłowca Mi-8

Prędkość maksymalna Mi-8 wynosi około 250 km/h (155 mph). Prędkość przelotowa, czyli prędkość utrzymywana podczas normalnego lotu, zazwyczaj oscyluje w granicach 230 km/h (143 mph). 

Mi-8 jest zdolny dotransportowania znaczących ładunków. Może unieść do 4000 kg na zewnętrznych zawieszeniach. W wersji transportowej, śmigłowiec ten może pomieścić w swoim wnętrzu do około 4000 kg ładunku. 

W zależności od konfiguracji, Mi-8 może przewozić od 24 do 30 pasażerów. Wersje transportowe są często używane do przewozu żołnierzy, pracowników lub innych grup osób.
 
Od momentu wprowadzenia do służby, Mi-8 przeszedł wiele modernizacji i modyfikacji, co pozwoliło na jego ciągłą służbę przez dekady. Pomimo wprowadzenia nowszych modeli śmigłowców, Mi-8 nadal pozostaje w użyciu w wielu krajach na całym świecie.

Mi-8 jest jednym z najpopularniejszych śmigłowców na świecie. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 17 tysięcy egzemplarzy w różnych wariantach. Mi-8 był używany w ponad 50 krajach na całym świecie, zarówno w celach wojskowych, jak i cywilnych. Śmigłowiec ten sprawdził się w ekstremalnych warunkach klimatycznych, od gorących pustyń po mroźne obszary arktyczne.

Temat Mi-8 znajdziesz również w serwisie:

Mi-8 - Wiadomości