Bayraktary powróciły. Pierwszy raz zniszczyły śmigłowiec

Słynne tureckie drony Bayraktar TB-2, które robiły prawdziwą furorę na początku wojny na Ukrainie, mają na swoim koncie kolejny sukces. Tym razem pierwszy raz w historii udało się z ich pomocą zniszczyć rosyjski śmigłowiec Mi-8.

Bayraktary powróciły i pierwszy raz strąciły śmigłowiec
Bayraktary powróciły i pierwszy raz strąciły śmigłowiecmil.rumateriały prasowe

Drony Bayraktar TB-2 to urządzenia o potężnych możliwościach. Pozwoliły one dostarczyć cennych informacji wywiadowczych ukraińskiej armii o przemieszczaniu się rosyjskich wojsk na północ od Kijowa na początku wybuchu pełnoskalowej wojny. Te dane zaowocowały lepszą koordynacją działań SZU i to ostatecznie doprowadziło do wypchnięcia armii Kremla z północnych granic Ukrainy.

Ostatnie wieści o nich obiegły sieć na początku bieżącego roku. Wówczas turecka firma Baykar Makina wysłała do naszych wschodnich sąsiadów ok. 10 sztuk tych dronów. Teraz okazuje się, że bezustannie są używane przez Siły Zbrojne Ukrainy m.in. do obserwacji ruchów rosyjskich wojsk na terenach przygranicznych kraju. Dostarczają one informacje, które pozwalają czynić postępy w ofensywie w rosyjskim obwodzie kurskim.

Drony Bayraktar TB2 dalej działają na Ukrainie

Ale to nie wszystko. W ostatnich dniach, dzięki nim udało się zniszczyć rosyjski sprzęt bojowy. Mowa tu między innymi o śmigłowcu Mi-8. Ukraińcy zrzucili z tureckiej maszyny granat na rozładowujących broń rosyjskich żołnierzy znajdujących się tuż obok śmigłowca. Maszyna wraz z Rosjanami stanęła w ogniu, a następnie eksplodowała. Żołnierze ponieśli śmierć na miejscu.

Bayraktar TB2 to dron klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Wykonany jest z kompozytów węglowych oraz aluminium. Maszyna ma 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Dron może latać z maksymalną prędkością 130 km/h, wznieść się na 8200 metrów i pozostać w powietrzu przez 27 godzin.

Drony Bayraktar TB2 to potężne maszyny bojowe

Na ich pokładzie znajdują się dwa rodzaje broni, szybujące pociski przeciwpancerne MAM-L o zasięgu do 8 kilometrów oraz MAM-C z głowicami uniwersalnymi, które są w stanie przebić do 200 mm stali RHA i razić odłamkami cele do 20 metrów od miejsca uderzenia.

Co ciekawe, firma Baykar Makina niebawem ruszy z produkcją o wiele bardziej zaawansowanego drona o nazwie TB3. Maszyny mają być nieco większe od TB2, bo mowa o długości 8,35 metrów i 14-metrowej rozpiętości skrzydeł. Mają też latać jeszcze szybciej, z prędkością przelotową na poziomie 232 km/h oraz maksymalną 300 km/h.

Ukraina będzie miała nowe modele tureckich dronów

TB3 będą miały bardziej różnorodne uzbrojenie, składane skrzydła oraz będą mogły startować i lądować z lotniskowców o krótkich pasach startowych. Nowy dron pojawi się na pokładzie tureckiego lotniskowca TCG Anadolu. W zależności od konfiguracji zmieści się tam od 50 do 110 Bayraktarów TB3.

Co ciekawe, Polska posiada już trzy zestawy tureckich dronów TB2. Każdy z nich składa się z sześciu pojazdów latających. Wszystkie rozmieszczono w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Tamtejsze lotnisko, przed przekształceniem w bazę dla bezzałogowców, obsługiwało między innymi 8 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego wyposażoną w samoloty myśliwsko-bombowe Su-22M4.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas