Bayraktar

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:50) Aktualizacja Wtorek, 13 lutego 2024 (11:46)
Bayraktar to turecka rodzina bezzałogowych statków powietrznych (UAV) zaprojektowanych i zbudowanych przez firmę Baykar. Są one znane przede wszystkim ze swojej roli w działaniach wojskowych i zdolności do przeprowadzania operacji rozpoznawczych oraz ataków z powietrza. Bayraktar TB2 zyskał międzynarodową sławę dzięki efektywnemu wykorzystaniu w konfliktach takich jak wojna w Syrii, konflikt w Górskim Karabachu oraz w wojnie w Ukrainie.
Bayraktar - najważniejsze informacje
TB-2 Bayraktar /Baykar /materiały prasowe

Bayraktar - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2014

Co to jest Bayraktar? 

Bayraktar to bezzałogowy latający pojazd rozpoznawczo-bojowy produkcji tureckiej. Jest on zaliczany do kategorii sprzętów MALE, czyli Medium-Altitude Long-Endurance. To statek powietrzny latający na średnim pułapie, ale o bardzo dużej długości lotu.

Bayraktar produkowany jest w dwóch wersjach: 
  • TB2 to wykorzystywany przez wojsko sprzęt w miejscach o ograniczonym zasięgu łączności. Bayraktar TB2 został zaprezentowany w połowie listopada 2020 roku, a jego cechą charakterystyczną jest wypustka w górnej części. Pod kopułą znajduje się moduł satelitarny, który znacznie zwiększa zasięg działania maszyny. 

  • Wersja TB3 została zaprezentowana w 2020 roku. Jest to większy wariant poprzednika o mocnym silniku 172 KM. Jego masa startowa wynosi aż 1200 kg, dzięki czemu bezzałogowiec ma możliwość przenoszenia znacznej ilości uzbrojenia, a tym samym dłuższego działania w terenie. Zwiększona masa startowa umożliwia m.in. załadowanie na pokład pocisków przeciwpancernych L-UMTAS.

Czy Wojsko Polskie ma Bayraktary?

Zgodnie ze stanem na kwiecień 2023 roku, Polska dysponuje tureckimi bezzałogowcami. Według podawanych informacji to 24 Bayraktary w wersji TB2. Dodatkowo na stanie wyposażenia wojska znajdują się dwa bezzałogowce MQ-9A Reaper ze Stanów Zjednoczonych.

Jakie możliwości ma Bayraktar?

Bezzałogowy dron wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania rozpoznania terenu z powietrza. Używa się go również do namierzania i oznaczania wrogich celów, które następnie limitowane są za pomocą np. ostrzału z artylerii. Dodatkowo dron ma możliwość przenoszenia ładunków jak np. naprowadzane laserowo bomby. Jest to jeden z najnowocześniejszych bezzałogowców, który skutecznie wykorzystuje się w rozpoznaniu i dodatkowo może niszczyć wrogie punkty.

Bayraktar jest dronem, który można wykorzystywać wielokrotnie. Maszyna ma długość 6,5 metra, a rozpiętość jego skrzydeł to 12 metrów. Maksymalny czas lotu wynosi do 27 godzin. Należy przy tym uwzględnić jednak warunki pogodowe, prędkość maszyny, jak również samo obciążenie, które zostało załadowane na bezzałogowiec.

Temat Bayraktar znajdziesz również w serwisie:

Bayraktar - Wiadomości