W Turcji powstanie odrzutowy dron, który zmieni oblicze lotnictwa

Turecka firma Baykar zapowiada szybkie uruchomienie produkcji swoich najnowszych dronów Kizilelma. Mają zapewnić militarną rewolucję.

Najnowszy dron Bayraktar Kizilelma wchodzi do produkcji. Zbliża się rewolucja w lotnictwie
Najnowszy dron Bayraktar Kizilelma wchodzi do produkcji. Zbliża się rewolucja w lotnictwie@celebimehmetaTwitter
Najnowszy dron Bayraktar Kizilelma wchodzi do produkcji. Zbliża się rewolucja w lotnictwie@celebimehmetaTwitter

Baykar wsławił się dzięki dronom Bayraktar TB-2, które były jedną z głównych broni, jaką Ukraińcy użyli do obrony przed pierwszą falą rosyjskiej inwazji od lutego 2022 roku. Turcy już w tym czasie opracowywali jednak swojego nowego drona, który ma zapewnić przewagę na polu walki.

Nazwany Bayraktar Kizilelma rozmiarami przypomina myśliwce wielozadaniowe F-35. Według zapewnień Turków w przyszłości flota takich dronów będzie mogła sama walczyć z innymi samolotami. Tym samym ma nastąpić era, gdy bezzałogowe maszyny będą bezpośrednim wsparciem bojowym pilotów.

Najnowsze drony będą produkowane w Turcji

Firma Baykar rozpoczęła testy drona Kizilelma jeszcze w 2022 roku, gdzie przeprowadzili, chociażby pierwszy lot testowy. Każde kolejne loty i testy naziemne kończyły się sukcesem, prowadząc dziś do sytuacji, że dron Kizilelma ma być gotowy do produkcji jeszcze w 2024 roku. To wielki sukces biorąc pod uwagę, że pierwsze oficjalne prezentacje drona miały miejsce w sierpniu 2021 roku i wtedy pokazywały tylko jego wizualizacje na zdjęciach.

Jeden z głównych tureckich portali nt. obronności SavunmaSanayi donosi, Baykar chce produkować 12 dronów Kizilelma rocznie. Ten cel ma zostać osiągnięty już przy uruchomieniu produkcji. Niemniej wraz z jej rozwojem i dostosowywaniem linii montażowych do nowego uzbrojenia, liczba tworzonych dronów może się zwiększyć.

Bayraktar Kizilelma będzie dronem przyszłości

Bayraktar Kızılelma to jednosilnikowy dron bojowy o napędzie turbodrzutowym. W samej produkcji tureckiego drona biorą także udział Ukraińcy. Konstrukcja nie tylko posiada modele turecko-ukraińskich silników, ale także jej produkcja ma zostać uruchomiona na terytorium Ukrainy, zaraz po tym, gdy zacznie się w Turcji. Jest szansa, że przy przedłużeniu wojny za naszą granicą drony Kizilelma mogą szybko trafić z fabryki na front.

Kizilelma ma być "lojalnym skrzydłowym", czyli dronem, który będzie ściśle współpracował z załogowymi myśliwcami w walce. Obok tego ma wykonywać już tradycyjne dla dronów zadania rekonesansu czy ataku naziemnego. Dron opracowany został w technologii twardego stealth, dzięki czemu trudniej będzie go wykryć przez radary. Przy tym Kizilelma ma mieć radar AESA, zapewniający wysoką świadomość sytuacyjną, co przyda się w walce z wrogimi samolotami. Co ciekawe Baykar zapewnia, że powstaną trzy wersje dronów Kizilelma, różniąc się napędem.

Dron Bayraktar Kizilelma@M5DergiTwitter

Parametry taktyczno-techniczne drona Kizilelma

  • Długość: 14,7 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 10,1 m
  • Wysokość: 3,3 m
  • Masa bojowa: 8500 kg
  • Napęd: 1x silnik Ivchenko-Progress AI-25TLT (Kizilelma-A), 1x silnik Ivchenko-Progress AI-322F, 2x silniki Ivchenko-Progress AI-322F (Kizilelma-C)
  • Prędkość maksymalna: 1070 km/h (Kizilelma-A
  • Maksymalny czas lotu: 5 godzin
  • Zasięg operacyjny: 926 km
  • Pułap: 9144 m

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas