F-35

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:54) Aktualizacja Piątek, 17 listopada 2023 (15:50)
F-35 to zaawansowany wielozadaniowy samolot bojowy, zaprojektowany przez firmę Lockheed Martin. Jego najważniejsze cechy to ukrycie (stealth), zdolność do pionowego startu i lądowania (w wersji F-35B) oraz wysoka wszechstronność. Samolot ten jest wyposażony w zaawansowane technologie, co czyni go jednym z najbardziej zaawansowanych maszyn bojowych na świecie. Jest używany przez armię amerykańską i kilkanaście innych krajów. Wkrótce F-35 dołączą do polskich Sił Powietrznych.
F-35 - najważniejsze informacje
Samolot F-35. /SAC Tim Laurence/MOD /Wikimedia

F-35 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  samolot, sprzęt wojskowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2006

F-35. Co to za samolot?

F-35 to wielozadaniowy myśliwiec wyprodukowany przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Maszyna jest jednomiejscowa, co oznacza, że załogę stanowi jeden pilot. Pierwszy oblot jednostki został zarejestrowany 15 grudnia 2006 roku. Tylko do 2022 roku wyprodukowano natomiast 825 egzemplarzy tego myśliwca. Są one wykorzystywane przez USAF (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych).

Myśliwiec F-35 jest napędzany silnikiem dwuprzepływowym wyposażonym w dopalacz. Prędkość maksymalna to 2250 km/h, a możliwy do zdobycia pułap 15 000 m. Samolot może być uzbrojony w jedno działko – model GAU-12.

Maszyna została opracowana w trzech różnych wersjach na potrzeby odmiennych zadań i wykorzystania w nawet bardzo specyficznych warunkach. Są to:
 • F-35A – ten model miał zastąpić popularne samoloty F-16 Fighting Falcon,
 • F-35B – wariant będący alternatywą dla modelu McDonnell-Douglas AV-8B,
 • F-35C – stworzony na potrzeby marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych; następca samolotu pokładowego F/A-18 Hornet.

F-35 to maszyna, z której korzystają US Air Force, US Navy i US Marine Corps. Model ten jest jednak myśliwcem wykorzystywanym nie tylko przez USA. Tej jednostki używają również takie kraje jak Korea Południowa, Japonia, Wielka Brytania czy Turcja. Na dostawę maszyn czeka Polska. 

Ciekawostki o myśliwcu F-35

 • Czy F-35A Lightning II to niezniszczalna maszyna?
F-35A Lightning II to myśliwiec wykorzystywany na całym świecie ze względu na doskonałe osiągi i parametry techniczne. W przypadku przypadkowego uszkodzenia silnika, kabli czy kanałów hydraulicznych ich naprawa jest kłopotliwa i kosztowna. Przekonała się o tym armia Południowej Korei. Samolot został pokonany w starciu z ptakiem o wadze 10 kilogramów, co wymusiło awaryjne lądowanie maszyny.
 • Jakie możliwości otwiera wykorzystanie samolotów F-35A Lightning II?
Podczas ćwiczeń NATO w 2023 roku, które miały miejsce nad Polską, wykorzystano samoloty MiG-29 i F-35. Nie byłoby w tym połączeniu nic dziwnego, poza tym, że jednostki te komunikowały się ze sobą i wymieniały danymi. Oznacza to, że z nowoczesnych radarów F-35 pozyskiwano informacje, które służyły do ukierunkowania starszych jednostek. Jest to krok w stronę poprawy skuteczności w walce z wrogimi celami tych krajów, które dysponują starszą flotą.
 • Czy powstanie nowy model samolotu F-35?
Firma Lockheed Martin pracuje od 2022 roku nad nowym wariantem myśliwca F-35. Nie zdradzono dotychczas, na czyje zamówienie działania zostały zlecone. Wiadomo, że zaprojektowanie, budowa i testy mają wynieść ok. 49 milionów dolarów. Wstępna prezentacja samolotu ma się odbyć w 2026 roku. Spekuluje się, że zleceniodawcą jest jeden z krajów Bliskiego Wschodu.

Temat F-35 znajdziesz również w serwisie:

F-35 - Wiadomości