Rosja 10-krotnie zwiększa produkcję dronów kamikaze. O jaki sprzęt chodzi?

Czy Rosja przygotowuje się do kolejnych wielkich uderzeń dronami? Doniesienia mówią o dziesięciokrotnym wzroście produkcji jednego z nowocześniejszych bezzałogowców kamikaze znajdujących się na jej arsenale.

Rosjanie 10-krotnie zwiększają produkcję dronów ZALA Kub-BLA
Rosjanie 10-krotnie zwiększają produkcję dronów ZALA Kub-BLAZala Aero Groupmateriały prasowe

Produkcja systemu ZALA Kub-BLA, bo to o nim mowa, to efekt współpracy między koncernem Kałasznikow a Naukowo-Produkcyjnym Iżewskim Stowarzyszeniem Systemów Bezzałogowych. W 2024 roku koncern ogłosił, że wspólna inicjatywa pomogła dziesięciokrotnie zwiększyć moce produkcyjne, umożliwiając tym samym masową produkcję dronów bojowych m.in. na użytek rosyjskiej armii.

Koncern Kałasznikow poinformował także o sprzedaży zaawansowanej amunicji krążącej Kub do zagranicznego klienta w ramach kontraktu międzynarodowego. Niestety nie jest znany dokładny odbiorca maszyn.

Do czego służy dron Kub-BLA?

ZALA Kub-BLA to amunicja krążąca przeznaczona do zwalczania przede wszystkim lekko opancerzonych celów na lądzie i morzu, choć skuteczna jest także przy zwalczaniu siły żywej przeciwnika.

Dron produkowany jest od 2019 roku, a powstał na bazie rosyjskich doświadczeń z konfliktu w Syrii. W 2021 roku powstała natomiast wersja, która umożliwia wykorzystania drona jako elementu większego roju. Do tej pory jednak brak jest informacji, aby został on w ten sposób wykorzystany bojowo.

Na terytorium Ukrainy dron jest wykorzystywany prawdopodobnie w niewielkiej skali. O ile istnieją zdjęcia zniszczonych egzemplarzy z 2022 roku, to oficjalne doniesienia rosyjskich mediów o użyciu tej broni pojawiły się dopiero w kwietniu 2024 roku.

Parametry taktyczno-techniczne amunicji krążącej ZALA Kub-BLA

Kub-BLA ma wymiary 121 × 95 × 16,5 cm i zdolny jest do przenoszenia ładunku o masie do 3 kilogramów. Bezzałogowiec zbudowany jest w układzie tzw. latającego skrzydła z dołączonymi wingletami na jego krańcach. Całość napędzana jest przez niewielki silnik elektryczny za pomocą dwułopatowego śmigła znajdującego się z tyłu pojazdu. Z przodu natomiast znajduje się głowica wybuchowa oraz przyrządy obserwacyjne drona.

Maszyna może lecieć z prędkością od 80 do około 130 km/h, a maksymalna długotrwałość jej lotu to 30 minut. Poza zadaniami bojowymi może także wypełniać misje zwiadowcze oraz dozorowe dzięki swojej konstrukcji, która sprawia, że jest to dron niezwykle cichy i trudnowykrywalny.

Skokowe zwiększenie intensywności produkcji dronów Kub-BLA spowodowane jest przez rosnące potrzeby rosyjskie na froncie ukraińskim. Walki z wykorzystaniem dronów stają się tam coraz bardziej intensywne i potrzebna jest jak największa ilość nowych maszyn.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Świat pełen możliwościmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas