Dwugłowy rekin. Pierwszy taki okaz na świecie
Brazylijscy naukowcy odnotowali pierwszy na świecie przypadek dwugłowego kolenia pospolitego – jednego z najdłużej żyjących rekinów. Mutacja mogła powstać przez zanieczyszczenie oceanów, w związku z czym takich osobników możemy spodziewać się coraz więcej.
Dwugłowy rekin został wyłowiony w pobliżu wybrzeża stanu São Paulo (południowa Brazylia) przy granicy gmin Itanhaém i Peruíbe. Rybacy, którzy się na niego natchnęli podczas łowienia krewetek, od razu przekazali go miejscowemu instytutowi biologii morskiej.
W trakcie badań odkryto, że w ciele zwierzęcia oprócz dwóch głów znajdują się również dwa serca oraz dwa kręgosłupy - osobnik okazał się rekinimi bliźniakami syjamskimi. Ta wada rozwojowa występuje bardzo rzadko i zazwyczaj wiąże się z poronieniem lub szybką śmiercią.
Co ciekawe, złapany okaz był dwoma połączonymi samcami mającymi 23,5 cm (prawy) i 22,8 cm (lewy). Łączna waga wynosiła 800 gramów.
Edris Queiroz, jeden z naukowców biorących udział w badaniach, zasugerował, że wada może mieć związek z zanieczyszczeniem oceanów. "Rekiny gromadzą metale ciężkie w swoim jedzeniu, a to może wywołać coś, co nazywamy mutacją, anomalią" - powiedział lokalnym mediom.
Innym powodem występowania tego upośledzenia mogą być problemy w macicy matki. "Ucisk macicy może spowodować połączenie jednego jaja z innym. Nie możemy być tego pewni, ponieważ są to niezwykle rzadkie zdarzenia" - oświadczył badacz.
Queiroz ma również nadzieję, że znaleziony okaz uświadomi ludzi, jak bardzo poważnym problemem jest obecny stan zanieczyszczenia wód. Trzeba dbać o środowisko, a co dwie głowy, to nie jedna.