Kiedy nasze oczy się poruszają, uszy wydają piskliwe dźwięki. Serio!

Nasze uszy wydają dźwięki za każdym razem, kiedy nasze oczy się poruszają. Naprawdę! A naukowcy opracowali technologię, która pozwala określić na tej podstawie, gdzie aktualnie patrzymy.

Ciekawostka naukowa: nasze uszy wydają dźwięki, kiedy ruszamy oczami
Ciekawostka naukowa: nasze uszy wydają dźwięki, kiedy ruszamy oczami123RF/PICSEL

W 2018 roku naukowcy z Duke University odkryli, że za każdym razem, gdy nasze oczy się poruszają, nasze uszy wydają niesłyszalny dla nas piskliwy dźwięk. Teraz opracowali metodę określania, gdzie dana osoba patrzy, poprzez analizę tych dźwięków. Bo choć nie słyszymy świadomie tych dźwięków, mogą one zostać wyłapane przez bardzo czuły mikrofon umieszczony w kanale słuchowym.

Twoje uszy zdradzają, gdzie patrzą oczy

Autorka badań, prof. Jennifer Groh, uważa, że występują one dlatego, że ruchy gałek ocznych powodują, że mózg kurczy mięśnie ucha środkowego lub komórki rzęsate - wykonanie tego pierwszego pomaga wytłumić głośne dźwięki, podczas gdy wykonanie drugiego wzmacnia ciche. Takie ustawienie może pomóc nam zrozumieć otoczenie, automatycznie dostosowując czułość naszego słuchu do tego tego, na co patrzymy

W niedawnym eksperymencie zespół Groh i prof. Christopher Shera z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zrekrutowali 16 dorosłych (wszyscy z dobrym wzrokiem i słuchem) do wzięcia udziału w prostym teście. Ochotnicy rozpoczęli od wizualnego śledzenia ruchów zielonej kropki na ekranie komputera, bez poruszania głowami. Kiedy to robili, kamera śledząca wzrok rejestrowała kierunek ich wzroku, a mikrofony w kanałach usznych rejestrowały dźwięki słyszalne w uszach.

Kiedy następnie porównano nagrania wideo oka i dźwięku z ucha, odkryto, że ruchy oczu w określonych kierunkach powodowały powstawanie określonych typów dźwięków w uszach. W ten sposób naukowcy byli w stanie określić, na czym skupia się wzrok uczestnika, po prostu identyfikując, jaki rodzaj "sygnatury" dźwięku wydają jego uszy.

Można było też uzyskać odwrotne dane, czyli określić, jakie dźwięki wydają uszy ochotników, śledząc kierunek ich wzroku. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia ludzkiej percepcji, co może doprowadzić do dokładniejszych i bardziej zaawansowanych badań słuchu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas