Nowy kształt. Nie trójkąt, nie kwadrat, tylko 13-boczny kapelusz
Matematycy nudzili się i odkryli nowy kształt, który nazwali "kapeluszem". Ma 13 boków i potrafi stworzyć płytkę "einsteina". Nie ma nic wspólnego z wybitnym fizykiem, ale ma jedną, niebywałą cechę - tworzy wzór, który się nie powtarza.
- To było odwieczne marzenie matematyków. Chcieli wymyślić "einsteina", czyli wyjątkowy kształt, który pozwala stworzyć absolutnie niepowtarzalną mozaikę.
- Nietypowa nazwa kojarząca się z najsłynniejszym fizykiem świata pochodzi od niemieckiego wyrażenia "ein stein", co znaczy "jeden kamień".
- Stworzona według tego wzoru płytka ma zapełnić nieskończoną płaszczyznę i jednocześnie zrobić to w taki sposób, że żaden wzór nie będzie się powtarzał. I tak pojawił się niezwykły kształt zwany kapeluszem.
Głównym odkrywcą geometrycznego "kapelusza" ma być matematyk David Smith, który sam siebie nazywa "pomysłowym majsterkowiczem kształtów". Jego odkrycie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez innych matematyków. Natychmiast zaczęli badać "kapelusz" i szukać pomysłów, jak można go wykorzystać.
Kapelusz to nie koniec. Naukowcy powinni kontynuować polowanie na kolejne "einsteiny. Teraz, gdy otworzyliśmy drzwi do tego świata mam nadzieję, że pojawią się inne, nowe kształty.
O tym, jak niezwykły jest ten kształt złożony z 13 boków, pokazuje film poniżej. Geometryczne kapelusze są w stanie zmieniać proporcje, a i tak tworzą jedną, zwartą mozaikę. Każda jej część jest wyjątkowa. Zgodnie z teorią kapelusz nie może utworzyć wzoru, który będzie się powtarzał.
Niepowtarzalny "einstein". Czy "kapelusz" się do czegoś przyda?
Niezwykły "einstein" o trzynastu bokach może idealnie nadawać się do stworzenia płytek podłogowych, które można ułożyć w łazience. Daje to gwarancję, że wzór będzie intrygujący i absolutnie niepowtarzalny.
Siłę w "kapeluszu" dostrzegli także artyści. Pojawiły się pierwsze grafiki, których autorzy użyli tego nietypowego kształtu. Okazało się, że nowe odkrycie matematyków może do złudzenia przypominać nie tyle kapelusze, co koszule z krótkim rękawem.
Kolejne zastosowanie niezwykłego kształtu może być podczas tworzenia nowych, bardzo wytrzymałych materiałów. Wielkie nadzieje wiąże z tym odkryciem laureat nagrody Nobla Dan Shechtman. Dostrzegł on w nim podobieństwo do struktur, które do tej pory naukowcy znaleźli w tzw. kwazikryształach. To szczególna forma materii, w której atomy układają się w pozornie regularną, jednak nigdy niepowtarzającą się strukturę.
Niezależnie od tego i tak znajdą się tacy, którzy uznają to odkrycie za mało potrzebne. W sieci już pojawiły się komentarze, że matematycy odkryli jedynie kolejną, ciekawą płytkę podłogową o intrygującym kształcie.