Orzechy kluczem do powstrzymania raka. Tak można zapobiegać przerzutom

Najnowsze badania sugerują, że selen, minerał występujący m.in. w orzechach brazylijskich, może być kluczem do zatrzymania rozprzestrzeniania się raka piersi. To odkrycie budzi nadzieje na opracowanie nowych terapii, które mogą zahamować rozwój tej trudnej do leczenia choroby.

Orzechy to samo zdrowie? Tak, ale w niektórych chorobach trzeba z nimi uważać
Orzechy to samo zdrowie? Tak, ale w niektórych chorobach trzeba z nimi uważać123RF/PICSEL

Od dawna wiemy, że orzechy brazylijskie są źródłem wielu minerałów i witamin, jak żelazo, potas, magnez, miedź, cynk, mangan, wapń czy fosfor, dzięki czemu wspomagają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i układu odpornościowego. Są też bogatym źródłem selenu, czyli pierwiastka odgrywającego kluczową rolę w kontrolowaniu reakcji zapalnych organizmu i wspomagającego walkę z uszkodzeniami komórek. 

Trudności w leczeniu raka piersi potrójnie ujemnego

Niedawno pisaliśmy również o nowym badaniu sugerującym, że mogą być receptą na "zestresowane" współczesnym stylem życia i dietą jelita. Wynikało z niego, że już 1-2 orzechy dziennie mogą znacząco zmniejszyć stany zapalne, szczególnie u osób z nadwagą. Co jednak ciekawe, obecny w nich selen nie zawsze jest pożądany i jak sugerują badacze w najnowszej publikacji, tak jest np. w potrójnie ujemnym raku piersi (TNBC) - najrzadszym typie raka piersi.

Choroba jest często trudna do leczenia, ale możliwe jest jej opanowanie za pomocą terapii i operacji, o ile nie dojdzie do przerzutów do innych części ciała, bo kiedy nowotwór się rozprzestrzenia, staje się praktycznie nieoperacyjny, co dramatycznie obniża szanse pacjenta na przeżycie. Nowe badania, sfinansowane przez organizację Cancer Research UK, wykazały, że ograniczenie antyoksydacyjnego działania selenu, popularnego składnika suplementów diety, może być sekretem kontroli tego raka.

Nadzieje na nowe terapie

Selen, znany jako przeciwutleniacz, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu człowieka, a jego źródła to m.in. orzechy, mięso, grzyby i zboża. Okazuje się jednak, że kluczowy jest też dla komórek TNBC, szczególnie rozproszonych, czyli w sytuacji, gdy rak zaczyna się przerzucać. Gdy komórki nowotworowe znajdują się w skupiskach, produkują specjalne cząsteczki tłuszczowe zawierające kwas oleinowy, który chroni je przed śmiercią komórkową spowodowaną brakiem selenu, zwaną ferroptozą. Gdy komórki nowotworowe są rozproszone, np. podczas przerzutów, nie są jednak w stanie przetrwać bez dostępu do tego minerału.

Naukowcy z Cancer Research UK Scotland Institute w Glasgow odkryli, że zaburzenie metabolizmu selenu w rozproszonych komórkach TNBC pozwala na ich zabicie, szczególnie tych znajdujących się we krwi, próbujących przenieść się do płuc. Dr Saverio Tardito, kierujący badaniami, podkreślił znaczenie selenu dla ludzkiego organizmu, zaznaczając jednocześnie, że wyeliminowanie go z diety nie jest możliwe. Jednak opracowanie terapii, które ograniczałyby jego wchłanianie przez komórki TNBC, mogłoby zapobiec przerzutom tej choroby.

To nie rak piersi sam w sobie jest zazwyczaj śmiertelny, ale jego przerzuty, które znacznie trudniej kontrolować. W przypadku TNBC, który ma mniej opcji terapeutycznych, takie odkrycie mogłoby uratować życie wielu pacjentom
podsumowują.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas