Podbój kosmosu zagrożony. Ludzkie plemniki głupieją w mikrograwitacji
Jak wynika z nowych badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego Acta Astronautica, przyszłe starania ludzkości, aby zasiedlić inne planety, mogą zostać zniweczone przez naszą fizjologię. Okazuje się bowiem, że mikrograwitacja zdaje się dezorientować plemniki, powodując, że nie wiedzą, w jakim kierunku powinny zmierzać.
Zespół badaczy z Politechniki Katalońskiej i Szpitala Uniwersyteckiego Dexeus w Hiszpanii zebrał 15 próbek ludzkich plemników, dzieląc każdą z nich na dwie części: połowa każdej próbki pozostała na Ziemi, podczas gdy druga była poddana warunkom mikrograwitacji dzięki lotom parabolicznym. Plemniki, które wzniosły się w powietrze i doświadczyły zmian grawitacji, wykazały znaczące spadki ruchliwości (zdolności do ruchu) oraz witalności (liczby żywych plemników).
Mikrograwitacja ich wprawdzie nie zabiła, ale spowodowała poważne problemy zdrowotne. A szczególnie dotknięta wydaje się krzywoliniowa prędkość plemników, czyli to, jak szybko poruszają się w kierunku swojego celu, co sugeruje, że szansa plemnika na zapłodnienie komórki jajowej będzie w kosmosie zauważalnie mniejsza niż na Ziemi.