Sztuczna inteligencja uczy się podobnie jak dzieci. Czy czeka nas świat jak z filmu "Terminator"?

PLATO to najbardziej zaawansowany technologicznie system sztucznej inteligencji, który potrafi się uczyć i w tym przypomina małe dzieci. Czy na naszych oczach spełni się katastroficzna wizja z filmu "Terminator"?

Sztuczna inteligencja PLATO przypomina system uczący się na błędach, który znamy z filmu Terminator
Sztuczna inteligencja PLATO przypomina system uczący się na błędach, który znamy z filmu TerminatorTwitter
Sztuczna inteligencja PLATO przypomina system uczący się na błędach, który znamy z filmu Terminator
Sztuczna inteligencja PLATO przypomina system uczący się na błędach, który znamy z filmu TerminatorTwitter

Kultowy film Jamesa Camerona "Terminator" przedstawił apokaliptyczną wizję świata, w której sztuczna inteligencja uzyskała samoświadomość. Uznała człowieka za zło zagrażające planecie i postanowiła ludzkość zniszczyć. W wizji Camerona decydującym elementem "przebudzenia systemu AI" (AI - ang. artificial intelligence czyli sztucznej inteligencji) okazała się umiejętność uczenia się jej samej na własnych błędach. I znowu rzeczywistość dogoniła wizje twórców Science-Fiction.

Nadchodzi PLATO. Czy za chwilę powstaną "Terminatory"?

Regularnie w światowych mediach pojawiają się informacje o nowych, coraz bardziej zaawansowanych systemach sztucznej inteligencji, które mają w sobie systemy samodoskonalenia. Szczególnie ciekawym jest system AI nazwany PLATO, o którym napisał właśnie periodyk naukowy Nature Human Behavior. Naukowcy ze zdumieniem zauważyli, że stworzony przez nich algorytm sztucznej inteligencji zaczął się błyskawicznie uczyć.

PLATO przeszedł pomyślnie wszystkie nasze testy i zadania, choć przecież nie miał żadnego wcześniejszego "przeszkolenia" i nie wiedział nic o tym, jak wygląda świat. Poznanie naszych praw fizycznych zajęło mu zaledwie 28 godzin. Sprytem przypominał w tym do złudzenia małe dzieci.
Luis Piloto, jeden z tworców systemu sztucznej inteligencji

Jak działa PLATO? Jego twórcy obserwowali małe dzieci, które poznają świat wokół poprzez na przykład dotyk i uczą się jego. Dziecko dostrzega, że np. przedmiot nie może bezkarnie przeniknąć przez ścianę i dzięki temu poznaję naturę otaczającej nas materii. Ten sam mechanizm zastosowano tworząc algorytm systemu PLATO

Wizja samouczących się robotów to na razie pieśń przyszłości, choć miejmy nadzieję, że nie w wersji z "Terminatora". System PLATO może jednak oznaczać zupełnie nową epokę w autonomicznych samochodach.

Tesla będzie jeszcze bardziej inteligentna?

Auta bez kierowcy po jednym dniu spędzonym w ruchu ulicznym dzięki sztucznej inteligencji PLATO poznają nietypowe zachowania kierowców. Nawet najbardziej szaleńcze zachowania innych użytkowników ruchu nie zaskoczą systemu AI zainstalowanego w samochodzie, gdyż je wcześniej już poznał i nauczył się na nie właściwie reagować. Samochody przyszłości dzięki PLATO będą znały słabości kierowców, ich upodobania i zwyczaje na drodze. Zwiększy się bezpieczeństwo podróżowania autami bez kierowcy i tylko należy trzymać kciuki, aby kiedyś nie zyskały świadomości swojego istnienia, bo może być po nas.

Hieronim Bosch na wodzie. Parada na cześć malarzaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas