Darmowy internet Aero2 o prędkości 512 Kb/s

Darmowy internet Aero2 przyspieszył do 512 Kb/s. To wystarcza do komfortowego przeglądania stron WWW, korzystania z poczty, muzyki online czy rozmawiania przez Skype! Pokazujemy, jak zdobyć kartę i wybrać odpowiedni modem.

Bezpłatny dostęp do internetu Aero2 (BDI - Bezpłatny Dostęp do Internetu) zaprzecza pesymistycznemu twierdzeniu, że nie ma dobrych rzeczy darmowych. Jeśli nie liczyć 20 zł zamrożonych w formie kaucji za kartę SIM, usługa rzeczywiście nic nie kosztuje. Nie ma też żadnych pułapek, w których celują operatorzy świadczący komercyjne usługi abonamentowe. Tak długo, jak jesteś w zasięgu sieci operatora, możesz korzystać z niezbyt szybkiego (512 Kb/s), ale niezawodnie działającego bezprzewodowego dostępu do internetu.

Bezpłatny dostęp bez haczyków

Darmowy internet zawdzięczamy Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, który w przetargu na koncesję użytkowania pasma do budowy sieci LTE zastrzegł warunek, że zwycięski operator musi uruchomić "socjalny" dostęp do internetu, bez żadnych opłat. Koncesja trafiła w ręce operatora Aero2, powiązanego obecnie z Zygmuntem Solorzem i jego grupą kapitałową Cyfrowy Polsat. Usługa wystartowała w ograniczonym zakresie w połowie 2011 roku. W maju 2012 prędkość transmisji wzrosła do docelowego poziomu 512 Kb/s. Czyni to z BDI interesującą propozycję dla wszystkich, którzy potrzebują internetu mobilnego, ale nie korzystają z niego na tyle intensywnie, by uzasadniało to zawieranie umowy za kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Reklama

Skąd wziąć kartę?

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu, musisz zdobyć kartę SIM Aero2. Niestety, nie kupisz jej w kiosku. Firmie z oczywistych powodów nie zależy na promowaniu darmowej usługi ani ułatwianiu dostępu do niej. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Warszawy i okolic, bo tylko oni mogą osobiście załatwić wszystko od ręki.

Sposób 1: w punkcie Sferia

Kartę można odebrać w jednym z trzech salonów operatora telekomunikacyjnego Sferia. Jeśli udasz się do punktu z dowodem osobistym oraz 20 zł w kieszeni, pracownik pomoże w wypełnieniu wniosku, pobierze depozyt i od ręki wyda kartę SIM. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu, nie wypełniaj przypadkiem wniosku w internecie, bo do jednego numeru PESEL może być przypisana jedna karta Aero2. Jeśli złożyłeś wniosek korespondencyjny, system rejestracji nie pozwoli zamówić kolejnej karty.

Sposób 2: korespondencyjnie

Jeśli do Warszawy masz daleko, jesteś skazany na złożenie zamówienia drogą pocztową. Niestety czas oczekiwania na kartę w tym trybie jest absurdalnie długi i wynosi obecnie do 1,5 miesiąca. Procedurę zaczynasz od wpłacenia na dwa konta, podane na stronie www.aero2.pl/bdi-2.html , 20 zł depozytu oraz 7 zł kosztów przesyłki. Następnie musisz wypełnić wniosek na stronie https://bdi.aero2.pl , odebrać e-mail z wypełnionym zamówieniem w PDF-ie, wydrukować je i podpisać.

Do zamówienia musisz dołączyć wydrukowane potwierdzenia przelewów oraz kopię dowodu osobistego (z dwóch stron). Całość. wyślij listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, na adres operatora: Aero2, ul. Lwowska 19, 00.660 Warszawa, z dopiskiem .Bezp.atny Dost.p do Internetu?h. Gdy karta będzie gotowa, zostaniesz powiadomiony e-mailem o jej wysyłce. Możesz także wybrać opcję odbioru osobistego w warszawskiej siedzibie operatora. Wowczas, gdy karta b.dzie gotowa, otrzymasz zawiadomienie e-mailem. Przy takim trybie odbioru nie musisz płacić 7 zł za koszty przesyłki.

Operator zastrzega sobie 5 dni na aktywację karty, w praktyce działa niemal od razu. W razie utraty karty można dwa razy w okresie użytkowania wystąpić o duplikat, po 20 zł każdy. Jeśli będziesz chciał zrezygnować z BDI lub skończy się okres bezpłatnego dostępu, możesz wystąpić o zwrot kaucji. Depozyt można odzyskać pod warunkiem, że odda się kartę razem z adapterem, czyli ramką, na której są nadrukowane kody PIN i PUK. Szczegóły procedury, która podobnie jak zamawianie karty jest kłopotliwa i długotrwała, znajdziesz na stronie www.aero2.pl/faq.html.

Dobry, nie bez wad

Mimo że BDI nic nie kosztuje, w niektórych aspektach warunki usługi są lepsze niż w przypadku ofert komercyjnych. Przede wszystkim nie ma limitu pobierania danych. Dlatego, korzystając z BDI, nawet bardzo intensywnie, nie musisz się martwić , że w pewnym momencie prędkość pobierania spadnie poniżej zapisanych w regulaminie 512 Kb/s (wysyłanie - 256 Kb/s).

W sieci Aero2 są dostępne wszystkie usługi transmisji danych. Zablokowane są jedynie połączenia przychodzące, które nie są zainicjowane przez użytkownika. W związku z tym na komputerze czy smartfonie podłączonym przez Aero2 nie można uruchomić serwera. Nie ma jednak większych problemów z takimi usługami, jak VoIP czy P2P. BDI nie jest bez wad. Poza dość wolnym transferem system co 60 min. zrywa połączenie, zablokowane są połączenia głosowe, a dostęp działa tylko w zasięgu sieci Aero2, który w porównaniu do 4 głównych operatorów jest niewielki.

Przed zamówieniem karty warto sprawdzić, czy miejsca, w których planujesz używać internetu, są w zasięgu. Musisz się także przygotować na niemal całkowity brak wsparcia technicznego. W zgodnej opinii użytkowników biuro obsługi klienta działa fatalnie, trudno się tam dodzwonić. Firma Aero2 tłumaczy się, że jest operatorem infrastrukturalnym, poza BDI nie świadczy usług konsumentom, więc nie ma rozbudowanego działu obsługi klientów. Dlatego najlepiej nastawić się na szukanie pomocy na forach internetowych.

Jeszcze długo będzie za darmo

Bezpłatny dostęp do internetu będzie aktywny dłużej niż do podawanego powszechnie dnia 22 grudnia 2014 roku. W tym dniu wygaśnie tylko bezpłatny dostęp w sieci UMTS, w pasmie 900 MHz (HSPA+). Dlaczego? Zgodnie z koncesją Aero2 musi bezpłatnie dostarczać internet przez 36 miesięcy, mając w zasięgu min. 75 proc. populacji. Choć BDI działa od maja 2011, zobowiązanie dotyczące zasięgu bezpłatnego internetu zostało spełnione dopiero 22 grudnia 2011 i od tego dnia zaczęło się odliczanie 36 miesięcy dostępności bezpłatnego internetu.

Jednak Aero2 musi przez taki sam okres świadczyć bezpłatne usługi w sieci LTE, w pasmie 2600 MHz, które otrzymało na mocy koncesji. Tutaj naliczanie 36 miesięcy jeszcze się nie rozpoczęło, bo operator nie osiągnął objęcia zasięgiem 50 proc. ludności, co jest warunkiem koncesyjnym. Dlatego, jeśli zaopatrzysz się w modem zgodny z LTE, twój bezpłatny dostęp do sieci będzie działał dużo dłużej niż do końca 2014 roku, bo rozbudowa sieci LTE w Aero2 posuwa się wolno.

Dokładne Informacje o tym, jak wybrać modem działający z BDI, skonfigurować połączenie i korzystać z Aero2 w smartfonie w najnowszym numerze "PC Format 7/2012"

BDI w pigułce

Operator: Aero2

Technologia dostępu: UMTS/HSPA+ (900 MHz), LTE (2600 MHz)

Szybkość transmisji: 512/256 Kb/s

Zasięg: 76 proc. ludności, 54 proc. obszaru (HSPA+)

Usługi sieciowe: tylko transmisja danych

Zalety:

+ Darmowy,

+ Stabilne połączenia,

+ Brak limitu danych.

Wady:

- Brak zasięgu na słabo zaludnionych obszarach,

- Rozłączanie co 60 min,

- Fatalna obsługa klienta.

Źródło informacji

PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama