Internet mobilny

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:24) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:44)
Internet mobilny to rodzaj usługi umożliwiającej uzyskanie dostępu do sieci za pośrednictwem urządzeń przenośnych - smartfonów, tabletów czy powszechnie obecnych routerów mobilnych (LTE lub 5G). Dzięki temu możliwe jest korzystanie z sieci internetowej w dowolnym miejscu i czasie.
Internet mobilny - najważniejsze informacje
Internet mobilny przyspiesza dzięki rozwojowi sieci do standardu 5G. /123RF/PICSEL

Internet mobilny - najważniejsze informacje

Co to jest internet mobilny? 

Internet mobilny na przestrzeni lat przeszedł dynamiczny rozwój – od prostych połączeń 1G wykorzystywanych na przełomie lat 70. i 80. XX wieku do zaawansowanych sieci 5G. Na początku sieć komórkowa umożliwiała wyłącznie rozmowy głosowe, podczas gdy aktualna piąta generacja zapewnia także szybki internet przy minimalnych opóźnieniach.

Użytkownicy internetu mobilnego nie są ograniczeni do korzystania z niego w określonych miejscach, jak biura czy domy. Mogą przeglądać strony internetowe, wysyłać e-maile, korzystać z mediów społecznościowych także poza nimi, np. w samochodzie, na przystanku czy na wycieczce.

Technologia internetu mobilnego opiera się na istniejącej infrastrukturze sieci komórkowej, a dostęp do niego jest zazwyczaj płatny z pewnymi ograniczeniami co do ilości pobranych danych w okresie rozliczeniowym. 

Dostęp do sieci mobilnej uzyskuje się na podstawie umowy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy oferują różne pakiety danych i prędkości transferu.

Internet mobilny nie tylko w smartfonach

Większość urządzeń elektronicznych korzysta z internetu mobilnego. Wśród nich można wymienić tablety, laptopy czy smartwatche. Internet mobilny pozwolił na dostęp do sieci komórkowej w miejscach, gdzie tradycyjne połączenia przewodowe są niemożliwe lub nieekonomiczne.

Temat Internet mobilny znajdziesz również w serwisie:

Internet mobilny - Wiadomości