Ultra HD 4K - gdzie można znaleźć filmy 4K?

Telewizory UHD 4K są standardem. Najtańsze modele 4K o przekątnej 40" można nabyć już w cenie poniżej 900 zł. W bardzo podobnej cenie oferowane są modele HD. Zatem logika podpowiada, by w takiej sytuacji wybrać coś lepszego, o większej obsługiwanej rozdzielczości. Co oglądać na telewizorze 4K? Gdzie można znaleźć treści w ultrawysokiej rozdzielczości?

4K poprzez Internet

Pierwszy na myśl nasuwa się Internet, gdzie znaleźć można niemal wszystko. I to jest strzał w dziesiątkę! Dużo darmowych treści w UHD 4K dostępne jest na przykład w aplikacji YouTube na Smart TV. Wystarczy wpisać w okienku wyszukiwarki "UHD", "4K" lub "Ultra HD". Warto dodać, że wielu polskich youtuberów kręci już swoje filmiki w 4K.

Co zrobić, kiedy darmowe materiały UHD przestaną nam wystarczać? Gdzie znaleźć coś bardziej ambitnego - np. filmy pełnometrażowe w 4K? Tutaj z pomocą przychodzą internetowe wypożyczalnie VOD, np. Netflix. Na większości nowych modelów telewizorów Smart TV aplikacja Netflixa jest dostępna - wystarczy się zarejestrować i wybrać plan premium za 52 zł miesięcznie (pierwsze 30 dni oglądania jest za darmo). Treści 4K, w tym filmy i seriale, można oglądać także poprzez m.in. Amazon Prime Video czy playera Grupy TVN.

Reklama

4K na satelicie

 Poniżej prezentujemy wybór kanałów UHD dostępnych drogą satelitarną na popularnych pozycjach orbitalnych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na Hot Birda (13°E) i Astrę (19,2°E). Większość telewizorów 4K ma bowiem wbudowaną głowicę satelitarną DVB-S2 i obsługuje kompresję H.265/HEVC, co umożliwia odbiór niekodowanych kanałów (FTA) z satelity. Oczywiście należy posiadać odpowiednią instalację antenową.

Eutelsat Hot Bird (13°E)

Na pozycji orbitalnej 13°E, gdzie stacjonują satelity Eutelsat Hot Bird, można odbierać trzy niekodowane (FTA) kanały UHD - FTV UHD, Hot Bird 4k1 i NASA TV UHD. Hot Bird 4k1 jest kanałem demonstracyjnym - nadaje materiały promocyjne, podczas gdy FTV UHD i NASA TV UHD to regularne kanały 4K. W pierwszym można oglądać m.in. pokazy mody, a drugi oferuje materiały o kosmosie i działalności amerykańskiej agencji kosmicznej. Oba są nadawane po angielsku.

Ponadto na Hot Birdzie nadawane jest kilka kanałów szyfrowanych. Użytkownicy włoskiej platformy prepaid tivùsat mogą oglądać okazjonalny kanał Rai 4K, w którym oferowane są filmy, seriale oraz programy dokumentalne. Platforma nc+ nadaje Canal+ 4K Ultra HD (o czym w dalszej części artykułu). Sky Italia również oferuje własny kanał Sky 4K HDR. Ponadto dystrybuowane są także FunBox UHD, Travelxp 4K i Love Nature na potrzeby sieci kablowych w całej Europie.

Astra (19,2°E)

Operator satelitarny SES nadaje poprzez swoje satelity na 19,2°E pięć niekodowanych kanałów UHD: SES UHD Demo Channel, UHD1 by ASTRA / HD+, Fashion 4K, Pearl TV 4K UHD i QVC UHD. Dwa pierwsze są stacjami demo, trzeci to kanał o modzie, natomiast dwa ostatnie to niemieckie kanały telezakupowe. Krótkie materiały demo można oglądać również w kanale testowym francuskiego nadawcy NRJ pod nazwą Test UHD1.

Ponadto swoje kanały UHD na 19,2°E ma Sky Deutschland: Sky Sport Bundesliga UHD i Sky Sport UHD oraz francuski Canal: Evénement UHD 4K i Canal+ UHD. Dodatkowo nadawane są RTL UHD dla Sky DE i HD+ oraz Insight TV UHD i Travelxp 4k dla różnych operatorów.

Astra (28,2°E)

Na Astrze 2E (28,2°E) nadawane są dwa niekodowane kanały demo operatora SES - w wiązce europejskiej. Poza tym swoje kanały UHD ma platforma Sky. Są one jednak szyfrowane i dostępne w wiązce brytyjskiej.

Türksat (42°E)

Na satelicie Türksat 3A nadawany jest jeden kanał 4K. TRT 4K tureckiego nadawcy publicznego wystartował 19 lutego 2015 roku. Co ciekawe nie szyfruje nadawanych tam sporadycznie meczów piłki nożnej.

Hispasat (30°W)

Również hiszpański operator satelitarny Hispasat posiada własny kanał demonstracyjny w rozdzielczości UHD. Jest nim Hispasat 4K HEVC.

Amos (4°W) 

Na transponderze operatora Ukrkosmos nadawany jest TEST 4K z materiałami Nasze 4K.

4K w kablu i IPTV

Orange Polska oferuje swoim abonentom IPTV korzystającym z oferty światłowodowej dwa kanały UHD - Eleven Sports 1 i Festival 4K. Do ich odbioru niezbędny jest dekoder Samsung ICU 100. Operator pochwalił się ostatnio, że na koniec stycznia około 183 tys. gospodarstw domowych Orange TV miało to urządzenie. Oprócz linearnych kanałów 4K, Orange oferuje treści w ultrawysokiej rozdzielczości także w usłudze Netflix i w ramach własnej biblioteki VOD. Orange wprowadziło dekoder 4K w lutym 2017 roku.

Eleven Sports 1 4K oferuje w UHD wybrane transmisje, w tym mecze hiszpańskiej LaLigi Santander, niemieckiej Bundesligi czy wyścigi Formuły 1. Pozostałe materiały są konwertowane z HD. Natomiast motywem przewodnim kanału FunBox UHD nie jest konkretna tematyka programowa, a najwyższa jakość obrazu. Na widzów czekają malownicze ujęcia natury, nagrania z wydarzeń sportowych, filmy i seriale dokumentalne oraz spektakle i koncerty. Ultra TV 4K to kanał prezentujący wysokiej jakości treści, które pozwalają zobaczyć efekty wykorzystania nowoczesnych technologii nagrywania obrazu i dźwięku. Stacja emituje materiały w polskiej wersji językowej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Wielkopolska Inea oferuje jeden kanał 4K - FunBox UHD. Operator ten wszedł w technologię 4K w lutym br., wprowadzając ofertę HIWAY z dekoderem 4K.

Również w lutym br. na zaoferowanie dekodera 4K zdecydowała się Vectra. U tego operatora można oglądać aż trzy kanały UHD - Eleven Sports 1, FunBox UHD oraz Ultra TV 4K.

4K oferuje również platforma IPTV Avios. Jej abonenci mogą uzyskać dostęp do Eleven Sports 1 4K oraz FunBox 4K. Co ciekawe Avios był pierwszym operatorem w Polsce, który zaoferował dekoder 4K. Oprócz Korboxa HDR, rozdzielczość 4K obsługuje także Korbox Ultra. Także sieć Petrus z Chojnic ma w swojej ofercie Eleven Sports 1 4K oraz FunBox UHD.

Dodajmy, iż we wrześniu ub.r. Winogradzka Telewizja Kablowa (WTvK) z Poznania rozpoczęła emisję swojego kanału lokalnego TVK Winogrady w UHD 4K. Stacja jest nadawana ze stałą przepływnością 25 Mbit/s, w standardzie kompresji H.265/HEVC.

Nadal oferty 4K nie przestawiła największa sieć kablowa w Polsce - UPC. Operator zapowiadał wcześniej, iż ma to nastąpić właśnie w 2019 roku, choć dokładny termin nie jest znany. Na rynku krążą jednak plotki, że wprowadzenie dekodera Horizon 4K nastąpi już wkrótce.

4K w platformach satelitarnych

Aktualnie tylko platforma nc+ oferuje przez satelitę własny kanał w ultrawysokiej rozdzielczości - Canal+ 4K Ultra HD. Konkurencyjny Cyfrowy Polsat nie zdecydował się na razie na uruchomienie kanału UHD. Za to treści 4K można oglądać w telewizji internetowej Ipla - chodzi o wybrane transmisje Ligi Mistrzów UEFA. Canal+ 4K Ultra HD to kanał premium w ofercie platformy nc+, na którym transmitowane są wybrane wydarzenia sportowe, w tym m.in. mecze polskiej Ekstraklasy, angielskiej Premier League, niemieckiej Bundesligi czy hiszpańskiej LaLiga Santander oraz hity filmowe, seriale, produkcje oryginalne Canal+, widowiska muzyczne i programy dokumentalne w najwyższej jakości obrazu. 

Oficjalny start Canal+ 4K Ultra HD nastąpił 15 maja 2018 roku. Platforma nc+ umożliwia oglądanie treści 4K na dekoderze 4K UltraBOX+, który został dwukrotnie nagrodzony statuetką SAT Kurier Awards w kategorii "Najlepszy w Polsce dekoder 4K" - w 2017 i 2018 roku. Zobacz raport z testów tego dekodera. 

Warto dodać, że swoją przygodę z 4K miała również Telewizja Polska. Jej kanał TVP 4K był dostępny na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 m.in. w platformie nc+ i Orange TV.

Anita Kaźmierska 

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy