Uwaga na niechronione sieci Wi-Fi

70 proc. właścicieli tabletów i 53 proc. użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje darmowe publiczne hotspoty Wi-Fi w celu korzystania z zasobów online. W ten sposób dane przechowywane w urządzeniach przenośnych mogą łatwo wpaść w ręce cyberprzestępców - do takiego wniosku doszli eksperci z Kaspersky Lab w oparciu o badanie przeprowadzone przez Harris Interactive.

Wydaje się, że wielu użytkowników nie jest świadomych zagrożeń związanych z darmowymi sieciami Wi-Fi, w szczególności tego, że przesyłane w ten sposób dane mogą być łatwo przechwycone przez cyberprzestępców. Dane te mogą obejmować nawet loginy do systemów bankowości online. Jest to szczególnie alarmujące zjawisko, zważywszy że przechwytywanie poufnych danych finansowych stanowi największy powód do niepokoju dla około 60 proc. użytkowników. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że urządzenia mobilne są na ogół słabiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem niż komputery stacjonarne czy laptopy.

Reklama

Badanie pokazuje również, że rozwiązania bezpieczeństwa są instalowane na mniej niż połowie wszystkich tabletów i na zaledwie jednej czwartej telefonów komórkowych/smartfonów (28 proc.). Dla porównania, aż 82 proc. użytkowników posiada oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na swoich domowych komputerach PC oraz laptopach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smartfony | tablet | WiFi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy