Wi-Fi

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:52) Aktualizacja Czwartek, 18 kwietnia 2024 (09:57)
Wi-Fi to popularna technologia bezprzewodowej komunikacji, która umożliwia urządzeniom, takim jak komputery, smartfony, tablety i inne, łączenie się z internetem lub między sobą bez konieczności użycia kabli. Działa na podstawie fal radiowych, umożliwiając przesyłanie danych z dużą prędkością przez sieci lokalne, znane jako WLAN (Wireless Local Area Network). Wi-Fi stało się wszechobecne w życiu codziennym, będąc kluczowym elementem w domach, biurach, szkołach i wielu miejscach publicznych, umożliwiając łatwy dostęp do internetu i zasobów sieciowych.
Wi-Fi - najważniejsze informacje
WiFi to bezprzewodowa sieć, która łączy urządzenia z internetem lub między sobą bez konieczności użycia kabli. /123RF/PICSEL

Wi-Fi - najważniejsze informacje

Sieć Wi-Fi do przesyłania danych wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz lub 6 GHz. 

Wi-Fi bazuje na następujących protokołach: DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum), FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) oraz OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing).
Fale radiowe są odbierane oraz modulowane przez router WIFi. Następnie są w odpowiedni sposób interpretowane przez urządzenia odbiorcze, które znajdują się w obrębie sieci. 

Sprzęt musi być wyposażony w kartę sieciową, aby możliwe było podłączenie go w ten sposób do internetu. Zasięg fal wynosi teoretycznie do 100 metrów na otwartej przestrzeni. Jednak najczęściej nie przekracza kilkudziesięciu metrów ze względu na różne przeszkody, które mogą zakłócać sygnał. W celu jego poprawy stosuje się specjalne wzmacniacze WiFi.

Technologia funkcjonuje w różnych standardach. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim: 802.11, 802.11 g, 802.11 n (WiFi 4). 802.11 ac (WiFi 5) oraz 802.11 ax (WiFi 6 / 6E). Różnią się od siebie przede wszystkim parametrami internetu, takimi jak zasięg, stabilność połączenia czy maksymalna prędkość.

Główną zaletą sieci bezprzewodowej WiFi jest przede wszystkim możliwość podłączenia wielu urządzeń, a także szybka instalacja.

Temat Wi-Fi znajdziesz również w serwisie:

Wi-Fi - Wiadomości