Oto testy SkyDrive SD-03, latającego samochodu od Toyoty [FILM]

Niedawno wspominaliśmy o tym, że rząd Japonii stawia na latające samochody, które mają ułatwić transport w tamtejszych metropoliach. Teraz możemy zobaczyć pierwsze powietrzne testy takiego wynalazku.

Nazywa się SD-03 i został zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów ze startupu SkyDrive i Cartivator. Ogromną pomoc w realizacji tego niesamowitego projektu zaoferowała też Toyota. To właśnie wiele rozwiązań stworzonych na przestrzeni ostatnich lat przez ten japoński koncern motoryzacyjny przyspieszyło prace nad tym wynalazkiem.

Latający samochód na razie znajduje się w fazie prototypu, ale już na swoim koncie ma pierwsze loty. SD-03 wygląda nietuzinkowo, a będzie wyglądał jeszcze ciekawiej w trakcie swojej transformacji z pojazdu poruszającego się po publicznych drogach w latającą taksówkę.

Reklama

Mamy tu do czynienia z pojazdem typu VTOL, czyli zdolnym do odbywania pionowych startów i lądowań. Za napęd odpowiada osiem silników elektrycznych, do których dostarczana jest energia z wydajnych akumulatorów. Niestety, SkyDrive nie ujawnia większej ilości informacji na temat swojego pojazdu. Wiemy tylko, że testy w miastach rozpoczną się za kilka miesięcy.

Toyota niedawno zapowiedziała, że latający samochód będzie mierzył 2,9 metra długości i 1,3 metra szerokości, mógł latać 150 metrów nad ziemią i odbywać loty na odległość ponad 50 kilometrów z prędkością do 100 km/h. Nie wiemy, czy od tego czasu plany się zmieniły, ale patrząc na powodzenie pierwszych testów, cały projekt zapowiada się ciekawie.

Pojazd ma być w części gotowy jeszcze w tym roku. Ma on pojawić się na inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2021, za jego pomocą Japończycy chcą zapalić znicz olimpijski. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zamierza spopularyzować taką formę podróżowania po miastach po 2023 roku.

Wynalazek SkyDrive ma być docelowo najbardziej zaawansowanym pojazdem jeżdżąco-latającym jaki widział świat, Ma on łączyć w sobie atrybuty samochodu i statku powietrznego. Plan przewiduje, że do 2050 roku każdy mieszkaniec Japonii będzie posiadał taki pojazd i podróżował nim do dowolnej lokalizacji w swojej okolicy w mniej niż 10 minut.

Źródło: GeekWeek.pl/SkyDrive / Fot. SkyDrive

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy