To Tor Alva - najwyższa na świecie wieża z drukarki 3D. Stanie w Alpach

Naukowcy Politechniki Federalnej w Zurychu poinformowali, że ruszyła produkcja elementów najwyższej na świecie wieży drukowanej w 3D. Tor Alva, znana również jako "Biała Wieża" będzie mierzyć 30 metrów wysokości i stanie w Alpach.

Biała Wieża to najwyższa wieża z drukarki 3D. Stanie w Alpach Szwajcarskich
Biała Wieża to najwyższa wieża z drukarki 3D. Stanie w Alpach SzwajcarskichHansmeyer/Dillenburger materiały prasowe

Biała Wieża pośród gór

Niedawno pisaliśmy o wyjątkowym centrum danych Wavehouse w Niemczech, czyli największym w Europie budynku z drukarki 3D (54 m szerokości, 11 m długości i 9 m wysokości), który został właśnie oddany do użytku, a już mamy kolejne informacje z tej prężnie rozwijającej się branży.

ETH w Zurychu poinformowało o starcie produkcji najwyższej na świecie wieży drukowanej w 3D, która ma zostać zbudowana w Alpach Szwajcarskich, a konkretniej miejscowości Mulegns. Tor Alva, znana również jako "Biała Wieża", po ukończeniu będzie mierzyć 30 metrów wysokości i służyć zarówno jako latarnia, jak i wszechstronna przestrzeń dla instalacji artystycznych, muzyki i przedstawień teatralnych.

Zaprojektowano ją jako pionową konstrukcję o sześciu kondygnacjach, tworzącą ciąg przestrzeni zwany pionową amfiladą. Według firmy przestrzenie te różnią się atmosferą i klimatem, przechodząc od ciemnych i zamkniętych pomieszczeń na dole do jasnych i przestronnych pomieszczeń na górze.

Każde piętro wieży charakteryzuje się wyjątkowym systemem zdobniczym, przyczyniając się do uzyskania przez zwiedzających niepowtarzalnych wrażeń przestrzennych, ale jednocześnie wszystkie łączy wykorzystanie rozgałęzionych kolumn spajających całość - na samym szczycie znajdzie się zaś sala koncertowa, która pomieści 45 osób i zaoferuje panoramiczne widoki na przełęcz Julier.

W taki sposób zaprojketowano wnętrze wieży
W taki sposób zaprojketowano wnętrze wieżyHansmeyer/Dillenburger materiały prasowe
Ekologiczne i piękne. Fruk 3D zmienia budownictwo
Ekologiczne i piękne. Fruk 3D zmienia budownictwoB. Dillenburger/@DBT ETHZ materiały prasowe

Druk 3D pozwala na nowe atrakcyjne formy

Jak przekonują pomysłodawcy innowacje w dziedzinie druku 3D znacząco zmieniają budownictwo i czynią je bardziej zrównoważonym, np. firma wykorzystuje zrobotyzowany proces wytłaczania betonu, co ogromnie zmniejsza ilość zużywanych materiałów.

Jak zresztą wyjaśniał wykonawca wspomnianego już niemieckiego Wavehouse, mieszanki cementowe wykorzystywane do druku 3D pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 55 proc. w porównaniu z czystym cementem portlandzkim.

Z drugiej strony pozwala zaś na formowanie unikalnych projektów z "ekspresyjnych kształtów, szczegółów powierzchni i pustych elementów", jak możemy przeczytać w oświadczeniu z okazji startu produkcji. Do tego konstrukcje tego typu można później w łatwy sposób zdemontować i ponownie wykorzystać:

Badając koncepcję obiegu zamkniętego i ponownego wykorzystania, wieża zostanie zbudowana z myślą o demontażu, aby po pięciu latach użytkowania w Mulegns można ją było odbudować w innym miejscu
wyjaśniają pomysłodawcy.

Z tego też powodu w sezonie zimowym wieża będzie chroniona przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak wiatr i śnieg, za pomocą zdejmowanej membrany. Ten środek ochronny zapewnia trwałość konstrukcji i pozwala zachować ją w idealnym stanie, by za kilka lat cieszyła mieszkańców innej miejscowości.

"Wydarzenia": Sztuczna inteligencja ma sterować ruchem. Ruszył nowy system w KatowicachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas