Trzy mity dotyczące ładowania smartfonów
Ładowanie telefonu przez całą noc jest szkodliwe. Nie należy ładować iPhona ładowarką do iPada. Aby mieć sprawną baterię najlepiej całkowicie ją rozładowywać. Sprawdzamy co jest mitem, a co prawdą.
Stara dobra Nokia. Nie miała co prawa kolorowego wyświetlacza i nie było na niej Facebooka, ale na pewno trzymała baterię znacznie dłużej niż dzisiejszy najnowszy model iPhone’a albo Samsunga. Możemy spokojnie powiedzieć, że na temat baterii w telefonie pojawiło się wiele teorii. Na przykład: nie należy podłączać do ładowania telefonu na całą noc, ponieważ psuje to baterie. A przecież kto z nasz tak nie robi? Postanowiliśmy sprawdzić co jest mitem, a co prawdą.
Mit 1 - ładowanie baterii całą noc
Serwis Android Authority opublikował swój artykuł pod tytułem "Czy ładowanie telefonu przez całą noc wpływa negatywnie na baterię?" Zdecydowana większość z nas tak robi. Przed położeniem się spać podłączamy telefon do ładowania, abyśmy mogli go używać bez przeszkód przez cały następny dzień. Pojawiają się jednak głosy, że ładowanie smartfona przez całą noc podczas gdy wystarczą mu 3 godziny negatywnie wpływa na baterię. Między innymi skraca jej żywotność i wydajność. Otóż dzisiejsze baterie można spokojnie zostawiać do ładowania na całą noc. Mit dotyczył baterii w telefonach sprzed 2000 roku, kiedy były one wykonywane z niklu.
Mit 2 - ładowanie iPhona ładowarką do iPada
Między innymi dlatego, że ładowarki do iPhona i do iPada wyglądają inaczej pojawiło się wiele mitów na temat ładowania iPhona ładowarką do iPada (i na odwrót). Z oficjalnej strony Apple dowiemy się, że adaptery są ze sobą kompatybilne i nie wpływaj negatywnie na działania iPhona albo iPada. Zdaniem serwisu Tablety, pomimo tego, że adapter do iPhona ma moc 5W, a do iPhona 10W (12 w przypadku iPad Pro (12.9 inch) nie wpłynie to negatywnie na samo urządzenie
Mit 3 - należy rozładować telefon "do zera"
Rozładowywanie baterii do zera jest lepsze niż ciągłe jej doładowywanie? Nic bardziej mylnego. Owszem, ta zasada jest prawdziwa, ale dotyczy starych baterii. Całkowite rozładowywanie telefonu może być wręcz szkodliwe dla nowych, litowo-jonowych baterii. Optymalnym poziomem jest rozładowywanie baterii do 20 do 40 proc.