OpenOffice dla komputerów Apple

Darmowy pakiet OpenOffice od wersji 2.0 wydaje się bardzo dobrym narzędziem, ale jak dotąd nie udostępniono natywnej wersji dla Mac OS X. Firma Sun postanowiła, że jej programiści pomogą w rozwoju OpenOffice dla Maków w ramach swojego czasu pracy.

Pomysł udostępnienia pakietu OpenOffice w wersji natywnie działającej na komputerach Apple pojawił się już kilka lat temu. Początkowo udostępniono wersję dla systemu X Window, ale miało to być rozwiązanie tymczasowe, które nie było najbardziej wygodne dla użytkowników, gdyż wymagało zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Prace nad wersją korzystającą z interfejsu Aqua ruszyły w roku 2003, ale nie zostały ukończone, gdyż zmiany wprowadzone do OpenOffice.org 2.0 wymagały rozpoczęcia wielu prac od nowa.

Teraz firma Sun ma zamiar wesprzeć projekt i pomóc w przygotowaniu natywnej wersji dla Mac OS X. Philipp Lohmann na blogu firmy napisał, iż interesuje się ona tą kwestią, gdyż zauważono rosnącą popularność komputerów Apple. Coraz częściej widać "jabłuszka" na konferencjach i w poczekalniach na lotniskach. W ocenie przedstawicieli Sun znaczenie tej platformy na rynku komputerów osobistych jest o wiele większe niż kiedyś.

Reklama

Wiadomo, że przy opracowaniu OpenOffice dla Maków będzie pracował Philipp Lohmann oraz kilku innych deweloperów zatrudnianych przez Sun. Najprawdopodobniej wykorzystają oni framework Carbon, co Lohmann ujawnił w odpowiedziach na komentarze do wpisu na blogu Sun. Pierwszym etapem pracy będzie oczywiście ustalenie tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Sun odgrywa już niemałą rolę w rozwoju windowsowej wersji OpenOffice. Teraz wsparcie tej firmy dla darmowego pakietu biurowego (wywodzącego się zresztą z produktu Sun) będzie jeszcze mocniejsze. Niestety nie ujawniono kiedy możemy się spodziewać finalnej wersji OpenOffice dla "jabłuszek".

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: firma | macOS | Apple
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy