macOS

Poniedziałek, 11 września 2023 (15:59) Aktualizacja Piątek, 15 września 2023 (14:23)
macOS to system operacyjny powstały dla komputerów Macintosh. Od chwili wydania macOS (dawniej Mac OS X) starsze wersje systemu określa się jako Mac OS Classic. Pierwsza wersja systemu została oddana do powszechnego użytku w 1984 wraz z modelem Macintosh. Elementy z pierwszej wersji pozostały, w wersji ulepszonej, do dziś. Chodzi m.in. o okna, rozwijalne menu, kursor myszy czy kosz na niepotrzebne pliki.
macOS - najważniejsze informacje
macOS to system na komputery Apple. /materiały prasowe

macOS - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    system operacyjny

Chociaż interfejs Mac OS był uważany za komfortowy i intuicyjny, wskazywano na jego liczne braki. Użytkownicy domagali się wielozadaniowości czy bezpiecznej pamięci. 

Te problemy Apple próbowało rozwiązać za pomocą kodu Mac OS, jednak bez rezultatu. Dopiero po powrocie do Apple Steve’a Jobsa i wchłonięciu jego firmy NeXT ruszyły prace nad całkiem nowym systemem. 

Jednocześnie Mac OS doskonalono, aby utrzymać się na wypracowanej pozycji rynkowej.

Komputery Apple z macOS cechują się również bardzo dobrą optymalizacją, a więc szybkością działania. Jest to wynik choćby modelu dystrybucji ograniczonego wyłącznie do niewielkiej ilości iMaców i MacBooków. 

Jeśli chodzi o największe zalety macOS, warto podkreślić jego spójność graficzną. Gwarantuje ona znacznie lepsze wrażenia wizualne oraz funkcjonalność.

System macOS może współpracować z najsłynniejszym pakietem biurowym – Microsoft Office. Dziś instalacja Excela, Worda, czy Power Pointa na macOS nie sprawia problemu dzięki porozumieniu między dwoma gigantami – Apple i Microsoftem. 

Na urządzeniu Apple nie da się natomiast zainstalować wtyczek takich jak Java czy Flash.macOS - Wiadomości