Rosja prosi Apple o udostępnienie kodu źródłowego systemów

Rosja wystąpiła z prośbą do firmy Apple o udostępnienie kodu źródłowego systemów OS X oraz iOS. Oficjalnym powodem jest chęć sprawdzenia, czy platformy te nie zawierają luk pozwalających na szpiegowanie obywateli przez rządy zachodnich krajów - głównie Wielką Brytanię i USA.

Podobną prośbę wystosowano również do międzynarodowego przedsiębiorstwa SAP. Jest to prawdopodobnie związane z chęcią odegrania się na USA za sankcje, jakie zostały nałożone na Rosję ze względu na trwający na Ukrainie konflikt. Rosyjski rząd motywuje swoją prośbę dbałością o bezpieczeństwo i prywatność swoich obywateli. Firma Apple dotychczas nie odpowiedziała na wniosek. Amerykańska firma posiada sporo patentów i zachowanie tajemnicy swojej technologii jest jednym z ważniejszych zadań korporacji. Wątpliwe jest zatem, aby kod źródłowy został udostępniony stronie rosyjskiej.
 
A ta w wyniku negatywnej odpowiedzi może się posunąć do zakazu sprzedaży produktów Apple na terenie Rosji.
 
Rosja od dłuższego czasu ogranicza wpływy amerykańskich firm na swoim terytorium. Wcześniej uchwalone zostało prawo uderzające przede wszystkim w zachodnich gigantów internetowych. Zapowiedziano również prace nad własnymi procesorami, które zastąpią rozwiązania AMD i Intela.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Apple | OS X | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy