Wyjątkowa technologia Google dotycząca zdjęć

Google stworzyło dwa nowe algorytmy, które wyniosą edycję fotografii na całkowicie nowy poziom. Jeden z nich odpowiada za podkręcenie ostrości i jakości zdjęć, a drugi za zwiększenie ich rozmiaru.

Google już w 2015 roku wspominało o projekcie powstania SI, które miałoby poprawiać jakość zdjęć. Firma powróciła do temu w najnowszym wpisie na swoim blogu. Można się w nim dowiedzieć, że nowa technologia polega na generowaniu zdjęć wysokiej jakości przy użyciu modeli dyfuzji.

Pierwszy z algorytmów to Super-Resolution, który jest ćwiczony w tworzeniu wysokiej rozdzielczości zdjęć ze słabej jakości, rozpikselowanych fotografii. W tym celu Google używa wyraźnych obrazów, które specjaliści “psują" zmniejszając ich rozdzielczość, aż będą one całkowicie zamazane. Wtedy do akcji wkracza Super-Resolution, które ma za zadanie doprowadzić zdjęcie do pierwotnego stanu. “Algorytm uczy się jak odwrócić proces, zaczynając od całkowitego zakłócenia i stopniowo je usuwając, by osiągnąć efekt początkowy". - Google pisze na swoim blogu.

Reklama


Drugim algorytmem jest CDM, którego zadaniem jest zwiększenie rozmiaru zdjęcia bez pogorszenia jego jakości. W ten sposób możemy uzyskać obraz o rozdzielczości 1024x1024 z pliku 64x64 bez efektu pikselizacji fotografii. Ten algorytm uczył się na bazie danych ImageNet.

Fotografie udostępnione przez Google pokazują, że efekt pracy algorytmów jest w istocie świetny. Firma zapowiada, że zamierza oba algorytmy ulepszać aż do granic możliwości.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy