Tuż obok Wenecji powstała nowa wyspa

Ciepłe wody laguny weneckiej od dawna przyciągają turystów z całego świata. Teraz, oprócz historycznych kanałów i pięknych plaż, pojawiła się tam nowa nietypowa atrakcja. Wyspa Bacan, która niegdyś istniała tylko sezonowo, a obecnie została stałym elementem lokalnego krajobrazu.

Nieopodal Wenecji powstała wyspa Bacan
Nieopodal Wenecji powstała wyspa BacanGoogle Mapsmateriał zewnętrzny

Wyspa Bacan była wcześniej miejscem, które pojawiało się tylko latem. Gdy poziom wody opadał, na powierzchni wyłaniał się wąski pas piasku, który turyści chętnie wykorzystywali jako plażę. Zimowe sztormy skutecznie zmywały jednak wyspę, zabierając piasek z powrotem do laguny. Wszystko zmieniło się w 2020 roku, kiedy system zapór przeciwpowodziowych MOSE zaczął chronić miasto.

MOSE to zespół ruchomych barier, które wznoszą się, by odciąć lagunę od Adriatyku podczas wysokich przypływów. Giovanni Cecconi, inżynier z Uniwersytetu Ca' Foscari, tłumaczy, że właśnie dzięki tym barierom Bacan przetrwała zimowe sztormy i pozostała nad powierzchnią wody przez cały rok. Wyspa, która ma teraz 250 metrów długości i 10 metrów szerokości, stała się także nowym domem dla wielu gatunków roślin odpornych na słoną wodę.

Jak MOSE wpływa na ekosystem laguny?

Powstanie Bacan może wydawać się pozytywnym efektem działania systemu MOSE, ale nie wszyscy eksperci są co do tego zgodni. Profesor Andrea D'Alpos z Uniwersytetu w Padwie wskazuje, że wyspa zaczęła się formować już przed 2020 rokiem, a bariery przeciwpowodziowe mogą być tylko jednym z wielu czynników, które wpłynęły na jej obecną stabilność.

Profesor D'Alpos ostrzega jednak, że MOSE może mieć negatywne skutki dla ekosystemu laguny. Przez ograniczenie przepływu wody podczas zimowych sztormów, zmniejsza się ilość osadów, które docierają do otaczających miasto solnisk. A to właśnie one od wieków chroniły miasto przed powodziami.

Według profesora D’Alposa weneckie solniska już od setek lat cierpią na działalności człowieka. W XVI wieku dokonano przekierowania rzek, które mocno pogorszyło stan całego systemu laguny. Dziś problem tylko się pogłębia. Jak zauważa profesor, pojawienie się Bacan to efekt skomplikowanego procesu, który w długiej perspektywie może mieć nieprzewidziane konsekwencje.

Nie wszyscy podchodzą do sytuacji negatywnie

Giovanni Cecconi dostrzega natomiast w powstaniu Bacan pozytywny sygnał pokazujący, że natura potrafi przystosować się do ludzkiej ingerencji. Wyspa posiada już roślinność stabilizującą glebę, laguna jest więc w stanie ewoluować w sposób harmonijny z działaniami człowieka.

Bacan jest obecnie popularnym miejscem wśród turystów oraz mieszkańców Wenecji, którzy chętnie przybywają na nią łodzią celem odpoczynku. Wyspa chwalona jest między innymi z racji na czystą i płytką wodę. Jest ona świetną alternatywą dla zatłoczonych ulic i kanałów Serenissimy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas