Kosmos

Naukowcy obliczyli prędkość ciemnej materii

Ciemna materia stanowi ponad 80 proc. całej materii we wszechświecie. Teraz naukowcom udało się obliczyć z jaką prędkością porusza się ona w przestrzeni.

Ciemna materia nie emituje ani nie odbija promieniowania elektromagnetycznego, zatem widzimy ją tylko poprzez jej wpływ grawitacyjny na obiekty astronomiczne. Większość ciemnej materii gromadzi się jako halo wokół galaktyk, natomiast reszta swobodnie przepływa przez wszechświat. 

Zespół naukowców z Syracuse University obliczył, że ciemna materia powinna poruszać się z prędkością poniżej prędkości światła. Dokonano tego na podstawie analiz rozkładu materii we wszechświecie, na różnych etapach jego ewolucji. Pod uwagę wzięto m.in. najstarsze punkty oddalonego wszechświata, a także obiekty znacznie nam bliższe.

W początkowej fazie istnienia wszechświata, ciemna materia musiała poruszać się znacznie szybciej niż obecnie. Spowolnienie to wynik gwałtownego schłodzenia wszechświata i postępuje do dziś.

Ciemna materia - jak na skalę astronomiczną - jest wyjątkowo wolna. Porusza się ona z żółwią prędkością zaledwie 56 m/s. Dane te w pełni zgadzają się z uzyskanymi wcześniej, teoretycznymi przewidywaniami.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy