Pomyślny start misji Gaia

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz, wynosząc w przestrzeń kosmiczną obserwatorium Gaia. Głównym zadaniem misji jest skatalogowanie około miliarda gwiazd oraz precyzyjne określenie ich pozycji w Drodze Mlecznej, a także ruchu własnego.

Gaia - jej zadaniem będzie skatalogowanie około miliarda gwiazd oraz precyzyjne określenie ich pozycji w Drodze Mlecznej
Gaia - jej zadaniem będzie skatalogowanie około miliarda gwiazd oraz precyzyjne określenie ich pozycji w Drodze MlecznejKosmonauta

Misja Gaia jest następcą wysłanej w 1989 roku misji Hipparcos, której wyniki stanowią obecnie podstawowy katalog gwiazd, jednak jej możliwości pozwolą również na wykrycie małych asteroid znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, planet krążących w pobliskich układach, a także bardziej egzotycznych obiektów - supernowych i kwazarów. W tym celu obserwatorium zostało wyposażone w instrumenty pomiarowe oparte głównie o 106 matryc CCD o rozdzielczości 4500 na 1996 pikseli każda, podzielonych na segmenty odpowiadające specyficznym zastosowaniom. W skład zespołu detektorów wchodzą między innymi:

  • Mapper nieba złożony z czternastu detektorów CCD
  • Główny instrument astrometryczny złożony z 62 detektorów CCD
  • Dwa zespoły fotometrów pracujące w zakresie 330-680 nm (niebieski) oraz 640-1000 nm (czerwony)
  • Spektrometr identyfikujący prędkości radialne obiektów, działający w zakresie 847-874 n

Obserwacje za pomocą zainstalowanych urządzeń pozwolą wyznaczyć podstawowe charakterystyki każdej z obserwowanych gwiazd, w tym masę, jasność, temperaturę oraz skład. Wyznaczając podobne dane dla blisko miliarda obserwowanych gwiazd, możliwe będzie utworzenie mapy obiektów w naszej galaktyce, co pozwoli również na opracowanie dokładniejszych modeli ewolucyjnych galaktyk, układów gwiezdnych czy też planet pozasłonecznych. W ciągu planowanej, pięcioletniej misji każda z gwiazd zostanie przeskanowana przynajmniej 70 razy.Do wyniesienia obserwatorium Gaia użyto rakiety nośnej Sojuz w wariancie ST-B, wystrzelonej z europejskiego kosmodromu Kourou. Po locie trwającym 41 minut, w trakcie którego dwukrotnie uruchomiono silnik stopnia Fregat, Gaia została odłączona i udała się w podróż do punktu L2, gdzie znajdzie się na pozycji operacyjnej.

Start rakiety Sojuz ST-B z obserwatorium Gaia

Ważące 2120 kilogramów obserwatorium Gaia osiągnie punkt L2 po upływie około trzech tygodni. Szacuje się, że pełne archiwum danych, które zostaną zebrane przez instrumenty Gaia przekroczy 1 petabajt.(ESA/Astrium)

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas