Kosmos

"Smocze łuski" na Marsie

Mars Reconnaissance Orbiter wykonał bardzo interesujące zdjęcie powierzchni Czerwonej Planety.

Na zdjęciach wykonanych przez Mars Reconnaissance Orbiter zauważono interesującą teksturę powierzchni czerwonego globu. Jest ona wynikiem oddziaływania wody na glebę. Interakcja ta wywołała erozję terenu i skutkowała odsłonięciem skały. Ta marsjańska powierzchnia specyficznie przekształciła się w skały gliniaste, a ich różowawa, przypominająca łuski tekstura, wygląda w sposób, w jaki większość osób wyobraża sobie skórę... smoka.

Natura wody odpowiedzialnej za przemianę, jak również sposób w jaki reaguje ona ze skałą, czego wynikiem jest powstanie gliny, nadal pozostaje niezrozumiałym zjawiskiem. Nie jest zaskoczeniem, że analiza tego procesu jest obecnie obiektem aktywnych badań. Zrozumienie oddziaływania, a także sposobu w jaki się ono odbywa, pomoże naukowcom zrozumieć, jak wyglądał w przeszłości klimat na Marsie. Pomoże również odpowiedzieć na pytanie, czy na Czerwonej Planecie istniało kiedykolwiek życie.

Reklama

Ostatnie badania wskazują, że wczesny klimat marsjański mógł nie być tak ciepły i wilgotny, i nie przypominał ziemskiego, jak wcześniej zakładano. Można by pomyśleć, że przekreśla to szansę na znalezienie życia na Marsie. Jednak wcale nie jest to problemem - trwające badania suchych i zimnych zakątków naszej planety pokazują, że życie znajduje sposób na adaptację nawet w tak trudnych warunkach.

Przeprowadzanie takich badań gwarantuje w jakimś stopniu nadzieję na znalezienie śladów życia na Marsie lub na innych planetach.

Tytułowe zdjęcie w pełnej rozdzielczości można pobrać tutaj.

Źródło informacji

Kosmonauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy