Kosmos

SpaceX Dragon V2 - rewolucja w załogowych lotach w kosmos

Firma Space X zaprezentowała załogowy wariant swojej kapsuły kosmicznej Dragon. Dzięki serii zdjęć poznaliśmy jej wygląd, a opublikowany niedawno materiał wideo pokaże nam, w jaki sposób zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wyląduje na powierzchni Ziemi – samodzielnie i z dokładnością helikoptera.

SpaceX Dragon V2 jest obecnie najnowocześniejszym załogowym statkiem kosmicznym, który jest w stanie zabierać 7 astronautów na pokład ISS i z powrotem. Mało tego, ponieważ w przeciwieństwie do wykorzystywanych obecnie rosyjskich Sojuzów, Dragon V2 nie wyląduje w wodach oceanu, a pionowo na lotniku i z ogromną dokładnością. Na pokład, oprócz załogi, wejdzie do trzech ton wyposażenia. Załogowa kapsuła firmy SpaceX nie zastąpi jednak wersji transportowej, która ma już na swoim koncie kloty do ISS.

Kapsuła Dragon V2 jest wielokrotnego użytku i właśnie ta cecha czyni ją absolutnie wyjątkową, ponieważ pozwoli drastycznie zmniejszyć koszty załogowych lotów w kosmos. Z danych opublikowanych w serwisie Slashgear wynika, że NASA płaci Rosji 71 mln dol. za dostarczenie na pokład ISS jednego astronauty. Elon Musk za lot na pokładzie Dragon V2 życzy sobie niecałe 20 mln dol.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama