Tesla będzie krążyć w kosmosie przez miliony lat

Tesla, którą Elon Musk wysłał w kosmos, prawdopodobnie zostanie tam przez dziesiątki milionów lat, zanim zderzy się z Ziemią lub Wenus.

Tesla Roadster ze Starmanem na pokładzie
Tesla Roadster ze Starmanem na pokładziemateriały prasowe

Czescy i kanadyjscy naukowcy obliczyli, że samochód Tesla Roadster ma 6 proc. szans na zderzenie z Ziemią i 2,5 proc. szans na kolizję Wenus w ciągu następnego miliona lat. Symulacje wskazują, że istnieje niewielka szansa, że samochód zderzy się ze Słońcem, a prawdopodobieństwo, że Tesla uderzy w Marsa jest jeszcze mniejsze (praktycznie zerowe).

Tesla Roadster została wystrzelona przez SpaceX (firmę założoną przez Elona Muska) w przestrzeń kosmiczną z rakiety Falcon Heavy 7 lutego. Relację na żywo z pokładu Tesli Roadster wraz manekinem Starman można oglądać na YouTube.

Zespół dr Hanno Rein przeprowadził 240 razy symulację komputerową pokazującą, jak orbita Tesli wyewoluuje przez najbliższe 3,5 mln lat.

- Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ponieważ inne obiekty bliskie Ziemi (NEO), które obserwujemy w kosmosie, to asteroidy zwykle pochodzące z dalszych części Układu Słonecznego. W tym przypadku jest odwrotnie - wiemy, że obiekt pochodzi z Ziemi, stąd pytanie - dokąd trafi. Istnieją dwie możliwości: albo pozostanie w obrębie wewnętrznego Układu Słonecznego, albo trafi dalej, gdzie są asteroidy i inne obiekty Pasa Kuipera - powiedziała dr Rein.

Starman i jego Tesla lecą na Marsa - widok na żywo

Naukowcy zastanawiali się, czy długotrwałe oddziaływania grawitacyjne pomiędzy samochodem a gazowymi olbrzymami, takimi jak Jowisz, mogą wyciągnąć go w zewnętrzne rejony Układu Słonecznego. Ale nic takiego się nie stało. Zamiast tego orbita Tesli Roadster wydaje się być związania z Ziemią. Z biegiem czasu, pojazd zacznie wchodzić w coraz silniejsze interakcje z Wenus.

Potencjalna kolizja z Marsem - choć mało prawdopodobna - nie zanieczyści Czerwonej Planety ziemskimi bakteriami. Tesla prawdopodobnie zbliży się do Ziemi za około 30 lat, a bliski przelot samochodu nastąpi w 2091 r.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas