Autonomiczny robot sam wykonał zabieg dentystyczny

Chińscy naukowcy opracowali robota, która już wkrótce może sprawić, że dentyści nie będą potrzebni. Maszyna właśnie przeprowadziła pierwszy zabieg dentystyczny. Na pacjencie z krwi i kości.

Według informacji opublikowanych przez South China Morning Post, w Chinach został przeprowadzony pierwszy zabieg dentystyczny, który od początku do końca wykonał autonomiczny robot. Zabieg trwał godzinę i zakończył się powodzeniem. Robot dokonał implantacji dwóch zębów, które zostały wydrukowane za pomocą drukarki 3D. 

Robot niemal wszystkie czynności wykonywał sam, a udział lekarzy ograniczył się do wprowadzenia przed zabiegiem kompletu danych na temat uzębienia pacjentki, ustawienia jej w odpowiedniej pozycji i zdezynfekowania wszystkich elementów. Podczas zabiegu zostało także ręcznie wymienione wiertło, jednak wkrótce i ta czynność ma zostać zautomatyzowana. 

Reklama

Zespół naukowców i lekarzy dokładnie obserwował wszystkie ruchy robota, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości móc natychmiast zainterweniować. Okazało się jednak, że nie było to potrzebne, a po zakończeniu wszystkich czynności pracę maszyny oceniono bardzo dobrze, podkreślając, że była ona niezwykle dokładna i precyzyjna.

Według najnowszych danych, zapotrzebowanie na dentystów w Chinach jest ogromne - ponad 400 milionów osób potrzebuje wymiany zębów. Roboty mogą okazać się zbawieniem, które nie tylko sprawi, że na wizytę nie trzeba będzie tak długo czekać, ale też nie będzie ona tak kosztowna jak obecnie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot | dentysta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy