Choroba-widmo nęka Koreę Płn. „Dzieci rodzą się zdeformowane, nie można określić płci”

​Uciekinierzy z Korei Północnej przynoszą niepokojące wieści z kraju rządzonego przez Kim Dzong Una. Według Koreańczyków, z którymi rozmawiała telewizja NBC, w jednym z regionów szaleje "choroba-widmo", spowodowana najprawdopodobniej promieniowaniem.

Uciekinierzy z Korei Północnej przynoszą niepokojące wieści z kraju rządzonego przez Kim Dzong Una. Według Koreańczyków, z którymi rozmawiała telewizja NBC, w jednym z regionów szaleje "choroba-widmo", spowodowana najprawdopodobniej promieniowaniem.

Lee Jeong Hwan uciekła z północnokoreańskiego regionu Kilju w 2010 roku. Ma problemy z chodzeniem, gdyż zmaga się z bólem prawej nogi. W rozmowie z NBC przyznaje, że w porównaniu z innymi, jej i tak się poszczęściło."Zmarło tak wiele osób, że zaczęliśmy to nazywać 'chorobą-widmo'. Myśleliśmy, że umieramy z powodu biedy i tego, że źle jemy. Teraz wiemy, że to rezultat promieniowania" - opowiada.

Reklama

W regionie Kilju znajduje się poligon do testów nuklearnych, Punggye-ri. Już na początku listopada media informowały, że w rejonie rodzą się zdeformowane dzieci. "Nie mogliśmy określić płci dziecka, ponieważ nie miało genitaliów" - opowiada Rhee Yeong Sil. "Dziecko urodziło się w rodzinie jej sąsiadów. Zdeformowane dzieci są tam zazwyczaj zabijane, więc rodzice zabili malucha" - dodaje. 

60-latka mówi także, że cała jej rodzina choruje - nękają ich migreny i nudności. 

Naukowcy z Korei Południowej z kolei przyznają, że nie mają jednak wystarczająco dowodów na to, by zdecydowanie potwierdzić, że choroby i deformacje są spowodowane promieniowaniem. "Nie sądzę, żeby uciekinierzy kłamali. Wierzymy im na słowo, ale nie mamy wystarczająco informacji" - opowiada Suh Kune-yull z uniwersytetu w Seulu. 

RMF24

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy