Medycyna przyszłości

Jak pokonać zaćmę?

W związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Wzroku, eksperci przypominają, że wciąż najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest zaćma. Aby nie dopuścić do braku zdolności widzenia warto rozważyć jak najszybsze wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy, który pozwoli na szybki powrót do komfortowego widzenia, a często także na korekcję istniejących wad wzroku, np. astygmatyzmu.

- Zaćma najczęściej dotyka osoby starsze, po 70. roku życia. Jednak w ostatnich latach do klinik zgłaszają się też 40-45-latkowie. Skarżą się na niespecyficzne zaburzenia widzenia, takie jak trudności z czytaniem tekstu napisanego drobnymi literami, często muszą zmieniać okulary lub mają silny światłowstręt. To może świadczyć o początku zaćmy, która bez zabiegu prowadzi do stopniowej utraty wzroku. A przecież wzrok to nasz najważniejszy zmysł - powiedziała dr n. med. Wioletta Tomczyk-Dorożyńska, specjalista chorób oczu z ośrodka medycznego Oko-Test.

Reklama

Krok 1 - diagnostyka

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi ich zamazany obraz. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy, czy w słoneczny dzień jest utrudnione. U chorych na zaćmę przebywanie w nasłonecznionym miejscu i patrzenie na odbijające światło powierzchnie może powodować ból, a patrzenie na światła przejeżdżających samochodów może spowodować wystąpienie złudzeń optycznych polegających na pojawianiu się świetlistych pierścieni wokół źródeł światła. Choroba sprawia, że okulary do czytania lub korekcyjne przestają spełniać swoją funkcję - ich działanie wydaje się zbyt słabe. Tym objawom towarzyszy często zmęczenie i łzawienie oczu.

Krok 2 - zapisz się na zabieg

Jedyną możliwością leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego naturalną, zmętniałą soczewkę zastępuje się nową, sztuczną. Przed zabiegiem usunięcia zaćmy kluczowa jest pełna diagnostyka okulistyczna wykonana przez lekarza okulistę, tzw. kwalifikacja do zabiegu. Lekarz dobiera optymalną soczewkę, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta oraz istniejące wady wzroku. Większość pacjentów po przeprowadzeniu standardowego zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej odzyskuje dobre i ostre widzenie.

Rocznie w Polsce do zabiegu kwalifikuje się ok. 300 tys. nowych przypadków. Szacuje się, że do 2020 roku liczba ta wzrośnie do 325 tys. Operacja zaćmy jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak obowiązuje kolejka oczekiwania, średnio 18,5 miesiąca. Czas oczekiwania różni się w zależności od ośrodka i regionu. Z danych ZUS wynika, ze obecnie czeka w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czeka ok. 540 tys. osób.

Krok 3 - wyjdź z kolejki

- Wszyscy płacimy składkę zdrowotną, która gwarantuje nam dostęp do refundowanego zabiegu usunięcia zaćmy. Niestety musimy czekać w kolejce, niekiedy bardzo długo i nie mamy wyboru w kwestii rodzaju wszczepianej soczewki. A przecież, kiedy chodzi o najważniejszy dla nas zmysł, jakość i możliwość dodatkowej korekcji ewentualnych wad wzroku ma ogromne znaczenie. Warto zatem rozważyć inne możliwości. W przypadku decyzji o odpłatnym zabiegu nie trzeba czekać w kolejce, a lekarz wraz z pacjentem mają wybór wśród najnowszej generacji soczewek korygujących przy okazji towarzyszące zaćmie wady wzroku - powiedziała dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska.

Zabieg płatny można wykonać niemalże "od ręki" w klinikach na terenie całego kraju. Według szacunków, na zabieg taki rocznie decyduje się ok. 15-17 tys. osób, które nie chcą tracić wzroku czekając na swoją kolejkę w ramach zabiegu refundowanego i chcą mieć możliwość wyboru soczewki. Szybszy zabieg pozwala uchronić się przed postępującą utratą widzenia. Decydując się na zabieg płatny, można niemal z dnia na dzień "wyjść z kolejki" i w krótkim czasie odzyskać wzrok taki, jak przed pojawieniem się choroby.

Od 19 września 2016 r. trwa ogólnopolska kampania edukacyjna "Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny", której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zaćmy, w tym w szczególności jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia, procedur związanych z dostępem do świadczeń zdrowotnych i miejsc ich wykonywania oraz propagowanie profilaktyki. W ramach kampanii funkcjonuje platforma edukacyjna na stronie internetowej: www.wyjdzzkolejki.pl. Uruchomiona została infolinia (22) 460 80 88, za pośrednictwem której przekazywane są treści edukacyjne i informacyjne dotyczące zaćmy, a także sposobów jej skutecznego leczenia. Ogólnopolska kampania edukacyjna "Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny", której partnerem merytorycznym jest firma Alcon, ma na celu poinformowanie pacjentów o tych możliwościach, ich plusach i minusach oraz pomoc w znalezieniu informacji dotyczącej miejsc, w których można odpłatnie i w krótkim czasie wykonać zabieg usunięcia zaćmy.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zaćma | wzrok | oczy | okulistyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama