Tablet, telefon i notebook na komunię

Huawei MatePad T8 - test

Huawei MatePad T8 /INTERIA.PL

Sprawdzamy niedrogi tablet Huaweia - model MatePad T8. To propozycja dla bardzo konkretnych grup odbiorców. Czy podstawowa konfiguracja i kilka ciekawych rozwiązań spełni ich oczekiwania?


Kiedyś były najpopularniejszym z prezentów - dzisiaj trafiają do bardzo określonych grup użytkowników. Mowa oczywiście o tabletach. Huawei zdaje sobie z tego sprawę, dlatego testowany MatePad T8 można uznać jako tablet przede wszystkim dla najmłodszych, seniorów, a także osób, które oczekują od mobilnego urządzenia wyłącznie podstawowych funkcji. Jak sprawdził się w praktyce?

Wygląd i wykonanie

W pudełku znajdziemy tablet i ładowarkę z kablem. Nic ponadto. Samo urządzenie prezentuje się nieźle, szczególnie jeśli sprawdzimy metkę z ceną (399 zł za najtańszy z modeli). Inżynierowie i projektanci Huaweia nie od wczoraj w umiejętny sposób potrafią dostarczyć porządnie wyglądające urządzenie za rozsądne pieniądze - nie inaczej jest tym razem. Umiejętne połączenie aluminium i matowego plastiku prezentuje się naprawdę dobrze.

Tablet ma wymiary 199 na 121 na 8.6 mm i waży 310 g. Sprzęt został wyposażony w ekran o przekątnej 8 cali, wyświetlacz tabletu pokrywa 80 procent przedniej powierzchni. Proporcje ekranu przypominają iPada mini i jest to słuszny kierunek. MatePad T8 ma wyjście słuchawkowe, głośnik (wystarczająca jakość) i tackę na kartę nano-SIM, jeśli posiadamy taką wersję urządzenia (więcej szczegółów w dalszej części materiału).

Reklama

Podsumowując,  MatePad T8 - jak na tę półkę cenową - ma naprawdę udany design i sprawa wrażenie solidnie wykonanego. Proporcję ekranu sprawdzą się dobrze zarówno w dłoniach dorosłego, jak i dziecka.

Specyfikacja i system

MatePad T8 układ Mediateka MT8768 i GPU PowerVR GE8320. Na pokładzie znajdziemy 2GB RAM i 16 GB lub 32 GB wbudowanej pamięci.  Port na kartę microSD umożliwia zwiększenie pamięci do 512 GB. Jak wspomniana specyfikacja sprawdza się w praktyce? Nie można spodziewać się szaleństwa  - to tablet stworzony do podstawowych operacji. Internet, aplikacje dla najmłodszych, oglądanie filmów, muzyka i nie obciążające procesora i RAM-u aplikacje - to jego domena. Szkoda, że na rynku nie ma modelu z 3 GB RAM. Historycznie patrząc, 2 GB RAM w telefonach z czasem okazuje się problemem. Dla niektórych może to być przeszkodą również w przypadku tabletu.

Huawei MatePad T8 pracuje pod kontrolą Androida 10 z nakładką EMUI 10.0.1. System - co nie jest niespodzianką - nie działa tak szybko i bezbłędnie jak na urządzeniach mobilnych z większą konfiguracją. Z drugiej strony, dla dziecka lub osób nie oczekujących błyskawicznego czasu reakcji - wszystko będzie na miejscu.

Tablet nie ma zainstalowanych Usług Google, co oznacza brak oficjalnego dostępu do Google Play. Alternatywa to sklep Huaweia - AppGallery lub źródła zewnętrzne. Przed zakupem tabletu trzeba zdawać sobie sprawę z tego ograniczenia.

Tablet obsługuje również funkcję Huawei Share OneHop. Dzięki niej, dane pomiędzy tabletem a innymi urządzeniami Huawei można przenieść beż użycia dodatkowych kabli. 

Kącik dziecięcy

Huawei MatePad T8 został wyposażony w kącik dziecięcy z aplikacjami i funkcjami dla najmłodszych -. aparat fotograficzny, aplikacje do rysowania na ekranie (wyłącznie podstawowe funkcje), nagrywanie dźwięku i multimedia (dostęp do zarejestrowanych przez dziecko treści). Kącik dziecięcy umożliwia rodzicom kontrolę nad czasem, jakie dziecko spędza na korzystaniu z tabletu - całość można zablokować PIN-em, tak aby dziecko nie mogło opuścić "piaskownicy". Do kącika możemy dołączyć dowolną aplikację z puli zainstalowanych apek.

Tak się składa, że mieliśmy na kim przetestować wspomniany kącik (5-letni chłopiec). Dla dziecka rzecz jasna takie środowisko będzie w pełni wystarczające do zabawy i wygłupów. Szkoda, że kącik nie posiada więcej preinstalowanych aplikacji. Z drugiej strony - możemy zawsze zainstalować coś z zewnątrz. Kolorowa oprawa ze zwierzętami w tle wygląda uroczo. Dla dziecka jest to platforma w sam raz, aż do momentu, kiedy mu się wszystko znudzi (jak każdemu dziecku). Warto pamiętać, że kącik dziecięcy to miejsce, z którego można włączyć najmłodszym bajki lub audiobooki. Z czasem - jeśli im pozwolimy - mogą uruchomić w ramach kącika to, co chcą.

Aparat

Rozdzielczość aparatu tylnego i przedniego w MatePad T8 wynosi odpowiednio 5 MP oraz  2 MP. Nie ma co rozwodzić się nad tymi "szkiełkami". To poziom aparatów sprzed wielu lat. Mogą jedynie przydać się do zrobienia "symbolicznego" zdjęcia w dobrym świetle (aparat z tyłu) lub do zabaw dla dzieci. Nic więcej. Kamerka rejestruje materiały wideo w rozdzielczości 1080p na 30 klatek na sekundę w nieciekawej (jak na 2020 rok) jakości.

Bateria

Bateria w MatePad T8 ma 5100 mAh. Wraz z dobrą optymalizacją EMUI, otrzymujemy wiele godzin pracy na jednym ładowaniu (testowaliśmy model bez LTE). Cały dzień intensywnego użytkowania z tabletu to nie problem dla tego urządzenia. Ładowanie tabletu, ze względu na rozmiary baterii i adapter z zestawu, trwa znacznie dłużej, niż ładowanie smartfonu.  

Podsumowanie

Ceny:

Cena modelu 2+16 GB Wi-Fi wynosi 399 zł, ten sam model w wersji LTE dostępny jest za 499 zł.

Cena wersji MatePad T8 w konfiguracji 2+32 GB Wi-Fi to 449 zł, a wersji LTE - 549 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tablet | Huawei
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy