Tablet, telefon i notebook na komunię

Test LG Nexus 4 - Android w czystej postaci

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem do naszego kraju dotarł kolejny smartfon stworzony na zlecenie Google – LG Nexus 4. Czy ma szanse w rywalizacji z nowościami zaprezentowanymi w ciągu ostatnich miesięcy?

Smartfony serii Nexus z opóźnieniem i problemami docierają do naszego kraju. Szczególnie dało się to odczuć w przypadku najnowszej odsłony serii, za którą odpowiada koreańskie LG. W momencie światowej premiery należał do absolutnej czołówki, przez co stanowił atrakcyjną propozycję dla fanów systemu Android. Teraz, w kwestii specyfikacji, delikatnie odstaje od tegorocznych nowości. Na szczęście podzespoły to nie wszystko, bo w przypadku urządzeń projektowanych na zlecenie Google liczy się doskonale płynne działanie oraz system operacyjny całkowicie wolny od dodatkowego oprogramowania instalowanego przed producentów. 

Reklama

Wygląd i wykonanie

Nexus 4 jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ponieważ w trybie uśpienia cały przedni panel to jednolita tafla czarnego szkła. Ekran otacza delikatna srebrna ramka, która nie rzuca się w oczy i wygląda dobrze. Pod nią znajduje się gumowany plastik - odporny na zarysowania i skutecznie chroniący boki telefonu. Tylni panel jest błyszczący i śliski, ale producent umieścił na nim ciekawy wzór, nawiązujący do serii Nexus. LG wykonał swoje urządzenie bardzo solidnie. Świadczą o tym wkręty widoczne na dolnej krawędzi obudowy. Na pokładzie zabrakło jednak slotu karty pamięci, więc użytkownikowi musi wystarczyć wbudowana przestrzeń dyskowa oraz tzw. chmura.

Ekran

Wyświetlacz to bardzo mocna strona nowego Nexusa. LG wykorzystało matrycę True HD IPS, która gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów, wysoką jasność i co szczególnie istotne - głęboką czerń. Rozdzielczość 720p, czyli 768 x 1280 pikseli delikatnie odstaje od stosowanego obecnie Full HD, ale i tak zapewnia ostrość na bardzo wysokim poziomie. Przekątna ekranu nowego Nexusa mierzy 4,7 cala. To mniej niż u Sony Xperia Z i Samsunga Galaxy S 4. Wielkość wydaje się jednak odpowiednia, bo 5 cali w przypadku smartfona to zdecydowanie za dużo.

System operacyjny

Ogromną zaletą smartfonów serii Nexus jest niezmodyfikowany system operacyjny. Krytycy znajdą wady takiego rozwiązania. W końcu nakładki czołowych producentów niosą ze sobą dodatkowe rozwiązania, funkcje i usprawnienia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że Android pozbawiony dodatkowego interfejsu działa szybciej, płynniej, a aktualizacje dostaje natychmiast. W innym przypadku użytkownicy są zdani na łaskę producentów, którzy lubią zwlekać z dostosowywaniem nowych wersji oprogramowania. A w najgorszym wypadku na nowy system mogą czekać nawet kilka miesięcy.

LG Nexus 4 działa pod kontrolą Androida 4.2.2, który spisuje się doskonale. Szczegóły na temat tej wersji systemu znajdziecie w poświęconym jej artykule.

Specyfikacja i wydajność

Nexus 4 działa niezwykle szybko i płynnie - niezależnie od specyfiki wykonywanych czynności. Gwarantuje to czterordzeniowy układ Snapdragon APQ8064 o taktowaniu 1,5 GHz z procesorem graficznym Adreno 320 i 2 GB pamięci RAM. Taka kombinacja poradzi sobie z każdą, nawet najbardziej wymagającą grą. Najlepszym dowodem są testy typu benchmark (Quadrant Standard Edition) i ustanawiane przez smartfona wyniki. Tam "Czwórka" wygrywa z HTC One X, zdobywając około 4800 punktów. Przegrywa natomiast z Galaxy S III, które zdobywa w tym benchmarku około 5600 punktów.

Na pokładzie smartfona LG znalazł się aparat fotograficzny o matrycy 8 Mpix. Wykonywanie przez niego zdjęcia są przyzwoitej jakości. Lepiej radzą sobie iPhone, Xperia Z czy Nokia Lumia 920, jednak statystyczny użytkownik powinien być zadowolony.

Więcej zdjęć wykonanych smartfonem Nexus 4 - w pełnej rozdzielczości

Standardowo wypada również bateria. Ogniwo o pojemności 2100 mAh gwarantuje 24-30 godzin umiarkowanie intensywnego korzystania z funkcji urządzenia.

Na pokładzie nie mogło zabraknąć kompletu modułów łączności, w tym NFC. Smartfon nie obsługuje jednak sieci LTE, czym przegrywa z konkurencyjnymi Sony, Samsungiem czy HTC.

Boli natomiast brak slotu kart microSD. Użytkownikowi musi wystarczyć wbudowana przestrzeń dyskowa, której pojemność różni się w zależności od wersji - 8 lub 16 GB. Do tej drugiej należy dopłacić około 200-300 zł. 

Podsumowanie

Każdy smartfon serii Nexus był wyjątkowy i godny uwagi. Nie inaczej jest tym razem. Urządzenie wyprodukowane przez LG działa niezwykle szybko, jest świetnie wykonane, ma ekran o bardzo dobrej jakości i mocne podzespoły. Kolejną zaletą jest gwarancja natychmiastowych aktualizacji systemu.

Największą wadą jest dla mnie cena. 1870 zł to zbyt wiele za urządzenie, które swoją światową premierę rynkową miało w listopadzie 2012 roku. Osoby szukające "czystego" Androida nie mają się nad czym zastanawiać. Inni zainteresowani mają alternatywę. Mimo wszystko, to jeden z najlepszych smartfonów na rynku - to nie ulega wątpliwości.

LG Nexus 4

System operacyjny  Android 4.2
Procesor  Qualcomm Snapdragon S4 Pro z czterema rdzeniami Krait 1,5 GHz
RAM  2 GB RAM
Ekran   4,7 cala True HD IPS Plus, , WXGA (1280 x 768)
Kamera  8 megapikseli z tyłu / 1,3 megapiksela (HD) z przodu
Transmisja danych 2G/3G (WCDMA), HSPA+DC 42Mbps                       
Pamięć  16 GB
Wymiary  133,9 x 68,7 x 9,1mm
Bateria 2100 mAh
Waga 139 g
Cena  -
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | Android | Google Nexus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy