Tablet, telefon i notebook na komunię

Test ZTE Tania - Windows Phone po chińsku

Chińscy producenci przyzwyczaili nas do niedrogich smartfonów z Androidem. Jak natomiast radzą sobie przy urządzeniach z systemem Windows Phone? Odpowiedzi może udzieli nam ZTE Tania.


Windows Phone, pomimo względnej popularności dzięki sprzedawanym u niektórych operatorów smartfonów Nokia Lumia, jest systemem egzotycznym.  Windows Phone 7.5 (Mango), bo taki został zainstalowany w ZTE Tania, ma swoich wielbicieli, ale i przeciwników. Podobnie, jak chińskie smartfony. Co zatem wyszło z tego połączenia?

Chiński Windows Phone

Smartfon ma lekko zaokrąglony kształt, a jego sercem jest procesor Qualcomm MSM 7227A o taktowaniu 1 GHz wspierany przez 512 MB pamięci. Jednak największym plusem okazuje się być duży wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala i rozdzielczości 640 na 480 pikseli. Wyświetlacz zatem jest duży (to dobrze), ale jakością ustępuje temu z Samsunga Omnia M lub Nokii Lumia 800. Nie spada jednak poniżej pewnego  poziomu.

Reklama

Sam telefon jest stosunkowo ciężki (158 g), ale dzięki temu oraz - przede wszystkim - poprawnemu wykonaniu, sprawia wrażenie solidnego. Zresztą, przez ponad dwa tygodnie testowania nie mieliśmy ani jednego problemu technicznego czy systemowego. Takie są plusy Windows Phone. Ten sam system ma jednak pakiet problemów, o którym kilkukrotnie pisaliśmy - niewielką liczbę aplikacji dostępnych na rynku, konieczność zarządzania multimediami poprzez program Zune  czy brak wsparcia dla karty microSD. Ten ostatni element w przypadku ZTE Tania okazuje się być największym wyzwaniem - ponieważ telefon ma tylko 4GB dedykowanej pamięci (z tego część jest wykorzystywana przez system), zostaje nam naprawdę mało miejsca na dane. Sytuacja, która w smartfonie może okazać się bardzo nieciekawa.

Bateria i aparat

Telefon zasilany jest baterią 1400 mAh i dzięki dobrej optymalizacji systemu, smartfon pracuje bez problemu przez 24 godziny przy standardowym wykorzystaniu (kilka rozmów, esemesy, sprawdzanie poczty, internet, kilka aplikacji). To dobry wynik. Aparat (5 mpix) natomiast robi poprawne zdjęcia w trakcie dnia, aby - jak większość telefonów - polec w trakcie robienia zdjęć nocą. Ale to smutna norma.

Podsumowanie

Trudno opisać ZTE Tania jako bardzo dobry smartfon z Windows Phone 7.5. O ile ekran telefonu wcale nie musi dostarczać jakości Super AMOLED znanej z Omnia M, a smatfon nie musi mieć aplikacji Nokia Maps, o tyle - wraz z wymienionymi przed sekundą kwestiami - 4 GB wbudowanej pamięci tworzą dość przeciętny obraz całości. Przed ewentualnym zakupem warto mieć na uwadze powyższe kwestie. Na pewno kluczowym elementem przy ewentualnym wyborze będzie cena. Czym - nomen omen - telefon tańszy, tym Tania jest lepsza. Jedno jest pewne - smartfony ZTE z Androidem są bardziej godne uwagi.

PLUSY

+ Ekran o przekątnej 4,3 cala

+ Dobre strony Windows Phone 7.5

+ Wykonanie.

MINUSY

- mało wbudowanej pamięci,

- ekran słabszy niż u konkurencji,

- złe strony Windows Phone 7.5 (kwestia gustu).

ZTE Tania - specyfikacja techniczna

System operacyjny  Windows Phone 7.5
Procesor Qualcomm MSM 7227A 1 GHz
RAM 512 MB
Ekran 480 na 800 pix, 4.3 cali
Kamera 5 Mpix
Transmisja danych 2G/3G
Pamięć  4 GB
Wymiary 128 na 67 na 10.7 mm
Bateria 1400 mAh
Waga 158 g
Cena  Około 620 zł
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZTE | Smartfon do 1000 zł | Windows Phone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy