Ultra HD 4K

Sony Bravia XR - telewizory z inteligencją poznawczą i HDMI 2.1

Sony wprowadza pierwszych na świecie telewizorów wyposażone w elementy inteligencji poznawczej - odbiorniki zawierają procesor, który analizuje wiele elementów obrazu w połączeniu z punktami koncentracji uwagi, naśladując sposób widzenia przez człowieka. Serię Bravia XR będą tworzyły modele LED 8K MASTER Series Z9J, OLED MASTER Series A90J i A80J oraz LED 4K X95J i X90J.

"Mózgiem" nowej serii Bravia XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie "punkty koncentracji uwagi". W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie.

Reklama

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie dostosować go do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. - Sony pragnie wprowadzać kolejne innowacje w technologii telewizorów, by zapewniać widzom maksymalną intensywność przeżyć - mówi Masaomi Ando, dyrektor działu TV w Sony Europe. - Nowe telewizory BRAVIA XR z przewyższającym tradycyjną sztuczną inteligencję, pierwszym na świecie procesorem poznawczym[2] oddają rzeczywistość lepiej niż wszystkie poprzednie modele - dodał.

Ceny i dostępność:

Informacje o cenach i dostępności w Europie zostaną podane w późniejszym terminie.

Linia BRAVIA XR — najważniejsze cechy i funkcje:

BRAVIA CORE: opracowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment (SPE) platforma BRAVIA CORE łączy rozrywkę z technologią. Jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich modelach BRAVIA XR i pozwala oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję treści IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem UHD BD. 

Google TV: w nowej linii produktów wprowadzono również usługę Google TV, zapewniającą nowe wrażenia rozrywkowe. Łączy ona filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika (w krajach, gdzie dostępne jest Google TV i porządkuje je specjalnie dla niego. Dzięki indywidualnie dobieranym rekomendacjom użytkownik z znajdzie coś dla siebie. Może też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google.

Zgodność ze standardem HDMI 2.1: wszystkie telewizory BRAVIA XR będą zgodne z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC. Obsługa wyższych rozdzielczości i szybkości klatek idealnie sprawdzi się w grach nowej generacji.

Sound-from-Picture Reality: nowy procesor Cognitive Processor XR zapewnia lepszy dźwięk, uzyskiwany dzięki technologii Sound-from-Picture Reality. Technologia ta dopasowuje położenie źródła dźwięku do zawartości obrazu, co przekłada się na wyjątkowy realizm wrażeń.

Funkcja obsługi głosowej z wolnymi rękami: dzięki funkcji obsługi głosowej z wolnymi rękami wbudowanej w telewizory Sony Google TV można odłożyć na bok pilot i głosowo wyszukiwać materiały rozrywkowe, uzyskiwać odpowiedzi na pytania, obsługiwać telewizor i sterować urządzeniami inteligentnego domu. Wystarczy powiedzieć na przykład "Hej Google, włącz telewizor" albo "Hej Google, co mam obejrzeć?".

Współpraca z inteligentnymi głośnikami: użytkownicy urządzeń z Asystentem Google i asystentem Amazon Alexa mogą przesyłać filmy z serwisu YouTube i sterować odtwarzaniem filmów przy użyciu głośników Google Nest lub zmieniać kanały i regulować głośność przy użyciu urządzeń z Asystentem Google lub asystentem Amazon Alexa.

Przekaz zamysłu twórcy: w nowych telewizorach nie zabraknie trybu Netflix Calibrated Mode, który zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, technologii IMAX Enhanced, umożliwiającej remastering obrazu i dźwięku IMAX, oraz trybu IMAX Enhanced Mode. Rezultat to w pełni zoptymalizowane odtwarzanie materiałów filmowych.

Telewizory OLED MASTER Series A90J (modele 83″, 65″ i 55″):

Telewizory OLED A80J (modele 77″, 65″ i 55″):

Telewizory LED 4K X95J (modele 85″, 75″ i 65″):

Telewizory LED 4K X90J (modele 75″, 65″, 55″ i 50″).

Inne zapowiedziane telewizory (bez XR)

Telewizory LED 4K X85J (modele 85″, 75″, 65″, 55″, 50″ i 43″):

Telewizory LED 4K X81J (75″) i X80J (modele 65″, 55″, 50″ i 43″):

Telewizory LED HD W800 (model 32″).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HDMI | CES 2021 | Sony Bravia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy