Ultra HD 4K

Test Samsung Smart TV UEHU6900 - 4K w rozsądnej cenie

Testujemy niedrogi telewizor firmy Samsung Smart TV UEHU6900 - sprzęt, który ma łączyć dobrą jakość i wsparcie dla technologii Ultra HD z rozsądna ceną. Czy ta trudna sztuka udała się koreańskiemu producentowi?

Za dwa lata materiały w jakości Ultra HD będą standardem - podobnie jak telewizory 4K. Nikt jednak nie spodziewał się, że odbiorniki UHD zaczną tanieć tak szybko, jednocześnie zachowując dobrą jakość. Taką linią okazuje się być rodzina telewizorów Samsung UEHU6900. Sprzęt dostępny jest w Polsce trzech wariantach przekątnej ekranu - 40", 50" oraz 55 cali. My przetestowaliśm największy model.

 

Wygląd

Opisywany telewizor Samsunga ma minimalistyczny wygląd. Ekran zamknięto w czarnej obudowie z metalową ramką, na dole po prawej umieszczono diodę informującą o tym, czy telewizor jest włączony. Jakość wykonania jest poprawna - z pewnością nie ma mowy o porównaniach z kosztującymi 10 tys. złotych telewizorami, ale tak naprawdę więcej nie potrzeba. Wszystkie porty znajdziemy z tyłu (więcej informacji na końcu testu). Telewizor montujemy na metalicznym i naprawdę dobrze prezentującym się stojaku. W zestawie znajdziemy tradycyjnego pilota oraz najnowszą wersję Smart Control, czyli inteligentnym kontrolerem z touchpadem. Podsumowując, telewizor wygląda dobrze. Nie zaskakuje wzornictwem, ale i tak prezentuje się znacznie lepiej niż telewizory konkurencji w tej cenie oraz o takiej przekątnej ekranu.

Reklama

Jakość oferowanego obrazu

Zacznijmy od kilku informacji czysto technicznych. Wśród technologii Samsung zastosowanych w modelu HU6900 znajdą się algorytmy Digital Noise Filter i Digital Clear View, które niwelują cyfrowe zakłócenia obrazu, dynamiczny kontrastu dostarczy nam rozwiązanie Mega DCR, a odświeżanie ekranu na dobrym poziomie zagwarantuje technologia Clear Motion Rate o współczynniku 200 Hz. Algorytm UHD Dimming ma zoptymalizować całość obrazu pod kątem dostarczenia odpowiednich czerni i kontrastu w każdym obszarze ekranu. Co to oznacza? Tyle, że testowany sprzęt sprawdza się naprawdę dobrze jako solidny telewizor LCD LED. Nie zaobserwowaliśmy jakiejkolwiek ważnej wpadki, jakość obrazu pozostawała dobra niezależnie od tego, czy oglądaliśmy filmy w wersji Blu-ray, w formie cyfrowych plików czy graliśmy na konsolach Xbox 360 i Xbox One. W skrócie - Samsung do perfekcji opanował robienie niezłych telewizorów LCD LED za rozsądną cenę. Widać to w tym przypadku

Co z jakością odtwarzania zdjęć oraz filmów w Ultra HD? Fotografie wyglądają pięknie - to nie ulega wątpliwości. Co z filmami? Telewizor ma funkcję skalowania obrazu do rozdzielczości Ultra High Definition - ale, jak to bywa, podbijanie rozdzielczości Full HD do Ultra HD, chociaż działa prawidłowo, niczym nas nie zaskoczy. Liczą się prawdziwe materiały 4K. Na tej płaszczyźnie UEHU6900, biorąc pod uwagę jego cenę, sprawdza się nieźle. Przy bardziej dynamicznych scenach, widać pewną utratę jakości obrazu w porównaniu do telewizorów 4K za 10 tys. lub więcej. Ale zauważą ją osoby obeznane z tematem. I to zapewne nie zawsze. Materiały 4K odtwarzane na tym telewizorze wyglądają znacznie lepiej niż materiały Full HD - to jest najważniejsze.

Warto podkreślić, że Samsung TV HU6900 nie obsługuje technologi 3D - zatem amatorzy stereoskopii mogą być rozczarowani. Jakość dźwięku (dwa głośniki razy 10 W), jak to w telewizorach bywa, nie zaskakuje. W pełni wystarczy, ale i tak wiadomo, że jeśli jesteśmy bardziej wybredni, to bez zestawu kina domowego lub soundbaru się nie obędzie. W telewizorze nie znajdziemy także wbudowanej kamerki.

Smart TV - filmy 4K i Need for Speed

Samsung niezmiennie pozostaje królem platformy Smart TV, oferując najwięcej aplikacji na tle konkurencji. O funkcjach Smart Hub 2.0 więcej piszemy w tym materiale. Tutaj natomiast Warto wspomnieć o nowej funkcjonalność Multi Screen, za pośrednictwem której na ekranie telewizora wyświetlimy jednocześnie obraz z aż czterech źródeł. W jednym momencie będziemy mogli oglądać telewizję, skorzystać z jednej z licznych aplikacji Samsung Smart TV oraz przejrzeć filmy Warte Obejrzenia na platformie SmartHub. Funkcjonalność Multi screen sprawdzi się, gdy kilka osób potrzebuje skorzystać z telewizora jednocześnie. Dodatkowo dzięki zintegrowanej karcie sieciowej z funkcją WiFi Direct, na nowym telewizorze Samsung skorzystamy nie tylko z połączenia z siecią, ale także połączymy z modelem HU6900 inne urządzenia podpięte do domowej sieci. Korzystając np. z najnowszej wersji mobilnej aplikacji Samsung Smart View połączymy nasz smartfon bezpośrednio z telewizorem. W tym momencie oddana nam zostanie możliwość strumieniowania obrazu i dźwięku z urządzenia mobilnego na ekran telewizora. Sprawdziłem tę funkcję przy pomocy... smartfonu LG G2. Działa bezbłędnie

Trzeba wspomnieć o tym, że zarówno testowany telewizor, jak i inne odbiorniki 4K Samsunga, może skorzystać z aplikacji Strefa VOD UHD. Umożliwia ona wyświetlanie filmów na żądanie w jakości Ultra High Definition. Polska jest pierwszym krajem na kontynencie, w którym dostępna będzie lokalna aplikacja oferująca filmy na żądanie w rozdzielczości 4K. W ofercie znajdziemy kilkanaście filmów za darmo. Co prawda nie są to produkcje kręcone w 4K (takich pełnometrażowych filmów kinowych tak naprawdę jeszcze nie ma w domowej dystrybucji), ale ich podbicie do wyższej rozdzielczości robi różnicę. Aby w miarę komfortowo (stream bez ciągłego doczytywania) korzystać z VOD UHD, konieczny jest internet mający około 10 Mb/s. To teoria, bo wiele zależy od rzeczywistej prędkości pobierania, jaką oferuje nasza sieć.

Telewizor zaskakuje jeszcze jednym rozwiązaniem - mowa o Smart Hub Games Panel, który daje nam dostęp do gier stworzonych z myślą o telewizorze. To nic nowego, ale co powiecie na całkiem nieźle prezentującą się (poziom dobrego tabletu) wersję Need for Speed? Tak, "gry w telewizorze" to nie jest fikcja - owszem, sterowanie pilotem to koszmar (możemy wspomóc się telefonem), ale fakt pozostaje faktem. Ciekawe, co wyniknie z tego pomysłu z czasem.

Podsumowanie testu Samsung Smart TV HU6900

Telewizor Samsung z rodziny UEHU6900 to doskonała wypadkowa jakości do ceny. Model mający 40 cali kosztuje obecnie około 2999 zł, a testowany przez nas 55-calowy odbiornik - około 5300 zł. To odpowiednia cena, jak za taki produkt. Jeśli ktoś szuka dobrego i dużego telewizora LCD LED, który przyda się za 2 lata, kiedy Ultra HD będzie standardem - trudno o lepszy wybór niż UEHU6900.

Krótka specyfikacja:

Technologia odświeżania: Clear Motion Rate 200 Hz  
Technologie: Wi-Fi, DLNA, USB - multimedia oraz nagrywanie, TimeShift, 2 tunery, sterowanie głosem
Liczba złącz: HDMI x4 (w tym HDMI 2.0), USB x3
Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.)  123,9 x 76,5 x 27,5 cm 
Waga z podstawą / bez podstawy  19,8 kg / 16,8 kg 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung Smart TV | 4K
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama