Ultra HD 4K

YouTube z 4K na żywo, również w technologii 360°

YouTube umożliwia strumieniowe przesyłanie materiałów wideo na żywo w jakości 4K.

YouTube było w zasadzie jednym z prekursorów 4K, udostępniając możliwość wgrywania wideo w takiej jakości do serwisu jeszcze w lipcu 2010 roku. Od tego czasu na YouTube trafiły miliony materiałów wideo w 4K, sprawiając, że serwis stał się największą biblioteką wideo w 4K w sieci (złośliwie można dodać, że z jakością merytoryczną tej "największej biblioteki" to już bywa różnie).

Po 6 latach, 30 listopada 2016 YouTube poinformowało, że dokonuje kolejnego kroku jeśli chodzi o udostępnianie wideo w jakości 4K. Startuje możliwość strumieniowania materiałów w takiej jakości na żywo i to zarówno dla zwykłego wideo, jak i 360°.

Jak wyjaśnia Google - wsparcie tego nowego formatu umożliwi twórcom wideo i partnerom transmitować materiały z wyjątkową jakością, a widzom pozwoli to cieszyć się z oglądania tak zrealizowanych treści na urządzeniach wspierających wyświetlanie obrazu 4K. Jakość zapiera dech w piersiach, a w połączeniu z opcją emisji 360° można się poczuć niemal jakby było się na miejscu. Pierwszą okazją do wypróbowania technologii była gala "Game Awards" transmitowana 1 grudnia.

Reklama

Wideo 4K nie jest tylko drobną różnicą w stosunku do HD, to gigantyczny krok na przód. Obraz zawiera 8 milionów pikseli i jest cztery razy większy niż w przypadku każdego wideo 1080p. Co to oznacza w rzeczywistości? Strumienie emitowane na żywo prezentują obraz z większą ilością detali, wyraźniejszy i nie traci na jakości aż w takim stopniu, gdy na ekranie następuje dynamiczny ruch. Ogólnie 4K sprawia, że wszystko, co jest w ten sposób emitowane, ogląda się przyjemniej. A ponieważ wspieramy 4K z odświeżaniem do 60 klatek na sekundę, twórcy mogą przygotowywać treści, które mają rewelacyjną płynność i wyglądają tak realistycznie, jak nigdy do tej pory.

Jerzy KruczekŹródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: YouTube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy