Reklama

​Enceladus - księżyc o dwóch twarzach

Enceladus jest podzielonym światem. Na północy widzimy wiele kraterów i dowodów na liczne zderzenia księżyca z mniejszymi obiektami. Ale południowa część księżyca jest znacznie gładsza, dzięki aktywności geologicznej.

Większość obiektów Układu Słonecznego pozbawiona atmosfery jest naznaczona licznymi kraterami uderzeniowymi, jak ma to miejsce w północnej części Enceladusa. Zaskakujące jest jednak to, że w południowych rejonach księżyca kraterów brak. Tę swoistą dychotomię można wytłumaczyć tylko aktywnością geologiczną, łącznie ze słynnmi gejzerami tryskającymi wysoko ponad powierzchnię globu.

Jak bardzo zróżnicowanym światem jest Enceladus - jeden z księżyców Saturna - można zobaczyć na załączonym zdjęciu opublikowanym niedawno przez NASA. Zdjęcie zostało wykonane z odległości ok. 66 tys. km od Enceladusa. Jeden piksel to w rzeczywistości 398 metrów. Zdjęcie wykonała sonda Cassini 27 listopada 2016 r.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy