Oto Filobot. Ten ogromny eksploracyjny robo-wąż sam się drukuje

Tradycyjne roboty napotykają wiele problemów podczas eksploracji nieustrukturyzowanych środowisk, dlatego naukowcy szukają innowacyjnych rozwiązań, jak FiloBot, czyli samodrukujący wąż inspirowany winoroślą.

Robot samodzielnie się drukuje i automatycznie owija wokół pionowych podpór
Robot samodzielnie się drukuje i automatycznie owija wokół pionowych podpórDel Dottore et al., Sci. Robot. 9, eadi5908 (2024)domena publiczna

Italian Institute of Technology pochwaliło się swoim najnowszym robotycznym rozwiązaniem, a mianowicie FiloBotem, który może rosnąć w kierunku źródeł światła i z dala od przyciągania grawitacyjnego (chociaż można go również skonfigurować tak, aby działał odwrotnie), podobnie jak wąsy rośliny pnącej. Urządzenie ma stożkową głowicę na górze, źródło zasilania/stację bazową na dole i korpus w kształcie łodygi pomiędzy nimi, a za sprawą ciągłego drukowania 3D jego ciało może być coraz dłuższe.

Innowacyjny robot do eksploracji. Również obcych planet

FiloBot w sposób ciągły wciąga włókno termoplastu do druku 3D ze szpuli w stacji bazowej, a to przechodzi przez rozgrzaną wytłaczarkę w głowicy, która powoli obraca się względem korpusu. W ten sposób robot drukuje w 3D swoje własne ciało w kolejnych zwiniętych warstwach stopionego plastiku, które łączą się ze sobą podczas stygnięcia. Co ciekawe, nie jest ono jednak drukowane w jednolity sposób, bo w odpowiedzi na czujniki światła, żyroskop i inną elektronikę zintegrowaną z głowicą, temperatura, orientacja i prędkość osadzania tworzywa sztucznego zmieniają się w sposób ciągły.

W ten sposób FiloBot jest w stanie kontrolować kierunek, w którym rośnie jego ciało, zawsze kierując się w stronę światła i z dala od ziemi. Co więcej, robot automatycznie owija się wokół pionowych podpór, jeśli są obecne (podobnie jak winorośl owija się wokół kraty), dzięki czemu może poświęcać mniej czasu i energii na budowanie silnego ciała, gdy siła nie jest potrzebna.

Kiedy jednak nie zostaną wykryte żadne sąsiadujące powierzchnie podparcia - innymi słowy, kiedy głowa osiągnie otwartą przestrzeń - ciało staje się sztywne i mocne, dzięki czemu może się utrzymać. Artykuł na temat badań, którym kierowała Emanuela Del Dottore, został niedawno opublikowany w czasopiśmie Science Robotics, a działanie robota można obejrzeć na załączonym filmie.

Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiary© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas