Maratus nemo. Odkryto gatunek bajkowego pająka
Australijski naukowiec Joseph Schubert poinformował o odkryciu nowego gatunku "pająka pawiego". Stworzenie ze względu na swój unikalny wygląd zostało nazwane imieniem tytułowego błazenka z filmu "Gdzie jest Nemo?" i z miejsca stało się międzynarodową sensacją! To już kolejny niesamowity osobnik odkryty przez badacza.
Nowy gatunek pająka został odkryty w Australii Południowej i jest on już 92 znanym przedstawicielem rodzaju Maratus. Osobniki te ze względu na swoje ubarwienie często nazywane są również pająkami pawimi.
"Ma naprawdę jaskrawą, pomarańczową twarz z białymi paskami, która wygląda jak błazenek, więc pomyślałem, że Nemo będzie dla niego naprawdę odpowiednią nazwą" - powiedział 23-letni Schubert.
Pająk został odnaleziony na Facebooku, gdzie Joseph zwrócił uwagę na zdjęcie oryginalnie wyglądającego osobnika. Mężczyzna nawiązał kontakt z autorką fotografii, która następnie wysłała mu kilka okazów.
Warto dodać, że nie jest to pierwsze odkrycie młodego naukowca. Rok temu poinformował on o odkryciu aż siedmiu nowych gatunków. Jeden z nich dostał wtedy równie oryginalną nazwę Maratus constellatus, czyli Maratus gwiaździsty, w nawiązaniu do znanego obrazu Vincenta Van Gogha.
Pająki pawie charakteryzują się niewielkim rozmiarem, gdyż każdy z nich równa się wielkością z ziarenkiem ryżu. Nie zagrażają ludziom i nie tkają sieci. Posiadają bardzo dobry wzrok, a na swe ofiary polują, skacząc.
Co ciekawe, tylko samce odznaczają się intensywnymi barwami na odwłoku. Gdy chcą zaimponować samicom, podnoszą go i wprawiają w wibracje, wymachując w tym samym czasie trzecią parą odnóży.
Jeśli partnerce taniec się nie spodoba, po prostu zjada partnera. Tylko najlepsi tancerze doczekają się potomstwa.